4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Eski Tip Nüfus Cüzdanı Kullananlar İçin Son Değiştirme Tarihi Belli Oldu

Eski Tip Nüfus Cüzdanı Kullananlar İçin Son Değiştirme Tarihi Belli Oldu


Eski tip nüfus cüzdanlarının bu yılın sonuna kadar değiştirilmesi gerekmekte. Kimlik değişimi için bağlı bulunduğunuz konsolosluktan randevu almayı unutmayın!

Türkiye dışında yaşasa da birçok vatandaşımızın Türkiye’ye gittiğinde kullandığı nüfus cüzdanını değiştirmek için çok fazla zamanı kalmadı. Son yapılan bakanlık açıklamasında bu belgelerin son değişme tarihi olan 31 Aralık 2022’den sonra geçerli olmayacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak yeni çipli kimlik kartlarına 1 Ocak 2017 de geçtik. Daha önce kullanılan pembe ve mavi olan kimlik kartlarını ise günümüzde halen kullanan daha değiştirmemiş, değiştirmeye vakti olmamış veya değiştirmeyi unutmuş birçok vatandaş bulunmakta. Fakat bu vatandaşların kimlik kartlarını değiştirmek için çok fazla vakti kalmadı.

Özellikle yaz sezonunun yakınlaştığı günlerde Türkiye’ye gidecek olan vatandaşları ilgilendiren bu durumda, eski kimliklerini değiştirmek isteyen vatandaşların bağlı oldukları konsolosluklara başvurması gerekmekte.

Yurtdışında yaşayan ancak konsolosluklarda nüfus cüzdanını değiştirmeyenler, Türkiye’ye gittiklerinde Nüfus Müdürlükleri vasıtasıyla bu işlemi yapabiliyor.

Son Gün 31 Aralık 2022

Yayınlanan son genelgeye göre eski nüfus cüzdanları 1 Ocak 2023 tarihinden sonra geçerli olmayacak. Fakat kimlik yenileme işlemleri yapılmaya devam edecek. Yenileme işlemlerinin son tarihi için herhangi bir resmî açıklama yapılmadı.

Yeni çipli kimlik kartının geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlendi. Sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren yenilenmesi gerekecek.

Türk Ehliyetini Değiştirilmeyen İçin İdari Para Cezası Verilecek

Nüfus cüzdanlarında olduğu gibi ehliyetlerin de 31 Aralık 2022 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresini bu yılın sonuna kadar uzattı. Buna göre eski ehliyetler 1 Ocak 2023’ten itibaren kullanılamayacak.

Mevcut sürücü belgeleri maalesef yurtdışında hizmet veren Türk konsolosluklarında yenilenmiyor. Bu işlem için ehliyet sahibinin şahsen Türkiye’deki Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüklerine başvuru yapması gerekmekte.

Ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirmeyen sürücülere 2023 yılından itibaren idari para cezası verilecek ve ehliyetleri iptal edilecek.


Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,724BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler