11.3 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Euro 20 Yaşına Girdi

Euro 20 Yaşına Girdi


Avrupa Birliği’nin ortak parası Euro banknot ve madeni paralar 1 Ocak 2022 itibarıyla 20’nci yılına girdi. Euro, Amerikan dolarından sonra dünyanın ikinci rezerv parası olarak kısa zamanda yerini aldı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortak parası olan Euro bu yılbaşından itibaren 20’nci yaşına giriyor. AB üyesi 27 ülkenin 19’unun resmi para birimi olan Euro ilk defa 1999 yılında kaydi olarak yürürlüğe girmişti. Piyasada dolaşımı ise 1 Ocak 2002’de başlayan Euro banknot ve bozuk paralar, bu tarihten itibaren günlük işlemlerde kullanılmaya başlandı.

AB ülkelerinde Euro’yu, Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan olmak üzere 19 AB üyesi ülke kullanıyor.

“Avro Bölgesi” olarak adlandırılan bu ülkelerin para politikası, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve üye ülkelerin merkez bankalarından oluşan Euro Sistemi tarafından yürütülüyor.

Doların ardından dünyanın en fazla kullanılan ikinci rezerv para birimi konumunda bulunan Euro’yu Avrupa’da yaklaşık 340 milyon kişi kullanıyor.

500 Euro Artık Basılmıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2019 yılında 500 Euro’luk banknotların basımını durdurdu. Durdurma kararının alınmasında terörizmin finansmanı ve kara para aklamaya karşı mücadele ön plana çıktı.

Söz konusu 500 Euro’luk banknotlar, başımın durdurulmasına karşın halen geçerli. Ancak 500 Euro’luk banknotlar günlük yaşam ve alışverişte kullanılmıyor. 500 Euro’luk banknotlar banka hesaplarına yatırılabiliyor ve bankalardan değiştirilebiliyor.

Karadağ ve Kosova da Euro Kullanıyor

Bu arada, eski Yugoslavya’yı oluşturan Karadağ ve Kosova’da da Euro kullanılıyor. Bu iki ülkenin Avrupa birliği ile Euro kullanma anlaşması bulunmuyor. Ancak, her iki ülkede de fiilen Euro hem günlük hem de diğer işlemler için ödeme aracı olarak kullanılıyor.


Kaynak: Camiahaber

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,622BeğenenlerBeğen
3,402TakipçilerTakip Et
1,990TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika