17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Ev Karantinası Kuralına Uymayanlara 3.150 TL Ceza

Ev Karantinası Kuralına Uymayanlara 3.150 TL Ceza


Günlerdir kafaları karıştıran konu biz gurbetçiler için karantina olup olmadığı sorusu. Bazı yanlış anlamalar sonucu bu olay büyüdü.

20 Mayıs 2020 de alınan karar sonrası KYK yurtlarında karantina donemi son buldu. Yurtta bulunanlar evlerine gönderildi. Ancak nu karar karantina uygulamasının tamamen kalktığı anlamına gelmiyor. Alınan kararda KYK yurtları yerine insanların evlerinde karantinada kalacağı belirtiliyor.

Şu an için Türkiye’ye kapıkule sınırından giren bir vatandaş, girişte taahhütname imzalıyor. İmzalanan bu Taahhütnameye göre, “14 günlük sürede evde kalmanız gerekmektedir.” maddesini kabul edip onaylamış oluyorsunuz. İmzanın yanında “Okudum, Anladım” diye de kendi el yazınızla yazıyorsunuz.

Talimatlara Aykırı Hareket Edilmesi Durumunda

İmzalanan belgenin ikinci sayfasında “Talimatlara Aykırı Hareket Edilmesi Durumunda” yapılacak olan yaptırımları belirtiyor.

Talimatlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesinde yer alan hüküm gereği 3.150 TL.(ÜÇBİN YÜZELLİ TÜRK LİRASI) idari para cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Ayrıca yetkililerin uyarısına rağmen talimatlara uymama konusunda ısrar edilmesi durumunda 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 nci maddesinde yer alan idari para cezasının tekrar uygulanacağı ve evde izlemin/izolasyonun/karantinanın sonlandırılarak yetkililerce belirlenecek yerde (hastane, çadır vb.) izolasyon/karantina altına alınacağı da belirtiliyor.

Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma

Dahası, yetkililerce belirlenecek yerde (hastane, çadır vb.) izolasyon/karantina uygulamasına aykırı davranılması durumunda ise; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı 195 inci maddesinde yer alan “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Hükümleri kapsamında hakkımda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı da belirtiliyor.

Türkiye’ye tatil için gitmek isteyenler güncel bilgileri takip etsin. Dünyayı etkisi altına alan bu salgından dolayı hemen hemen her gün her saat yeni kurallar açıklanmakta. Bu yüzden karantina kuralı da her an değişebilir, kalkabilir, kısalabilir, uzayabilir.

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Yurtdışından Gelen Kişilere Yönelik Uygulama konulu yazı ve Evde Vaka İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu.


SYS Haber

ilgili haberler

4 YORUMLAR

  1. Eğer gurbetçilere uygulanıp turistlere bu karantina uygulanmazsa, bu kabul edilemez! Zaten 4 hafta tatile geliyoruz, 1 haftası yolda geçiyor, bide iki hafta evde mi kalmamız lazım? Bırakın bu saçmalığı.

  2. Zaten 3 haftaligina türkiyeye tatile geliniyor bunun 2 haftasi karantina eee ne kaldi geriye 3 günde gidiş geliş arabayla 4 gün tatil için degermi bu eziyeti çekmeye buna lütfen acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Birde Almanya’dan turıst istıyorsunuz karantinaya sokmak için mi almanların zaten 2 hafta izni var.

  3. Karantina olacaksa kimse türkiyeye gitmez haberiniz olsun bu saçmalık yeter artık bizlere çektirdiğiniz çileler bizler sizler için sadece gelir kaynağı bizleri burada düşünen yok yazıklar olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler