16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023

Gurbetçi Aşırı Hız Yaptı, Sınır Dışı Edildi

Gurbetçi Aşırı Hız Yaptı, Sınır Dışı Edildi


Türk vatandaşı hız merakı yüzünden İsviçre’den atıldı. İsviçre’de aşırı hız yapan ağır trafik kuralı ihlal eden bir Türk vatandaşı hakkında sınır dışı kararı çıktı.

Federal yüksek mahkemesi, daha öncesinde Solothurn Yüksek Mahkemesi’nin kararını onayarak, İsviçre’de aşırı hız yaparak ağır trafik yasasını ihlal eden bir Türk vatandaşı hakkında 3 yıl hapis cezasına ve yedi yıllığına İsviçre’den sınır dışı edilmesine karar verdi. 2017 Yılının 19 Ağustos tarihinde yapılan aşırı trafik yasası ihlali, ceza alan Türk Vatandaşının arka koltukta oturan kuzeni tarafından görüntüleyerek sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı. Mahkeme sosyal medya hesaplarından yayınlanan görüntünün yaklaşık 2 dakika sürdüğü bilgisini paylaştı.

Video kaydında hız yapan sürücünün şehir içinde müsaade edilen saatte 50 km hız yerine saatte 110 km hız yaptığı tespit edilmişti. Aynı sürücü bir başka tarihte müsaade edilen saatte 80 km hız yerine saatte 214 km hız yaptığı tespit edilmişti.  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan sürücünün karşıdan gelen araçlara rağmen şehirde 80 ila 100 km/s hızla giden bir aracı solladığı da kaydedildi. O sırada 34 yaşındaki sürücünün emniyet kemeri takılı olmadığı ve araç ruhsat belgesinin de yanında bulunmadığı öğrenildi.

Sınır Dışı Kararı

Kanton Solothurn yüksek mahkemesi, sürücüyü trafik kurallarının nitelikli ağır ihlali nedeniyle 36 ay hapis cezasına çarptırdı. Olten-Gösgen’deki bölge mahkemesinin aksine, yüksek mahkeme savcılık tarafından talep edilen yedi yıllık ülkeden sınır dışı edilme kararı da vermişti.

İsviçre’de doğmuş ve büyümüş olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, yüksek mahkemeye şikâyette bulunarak şartlı hapis cezasına razı olurken, ülkeden sınır dışı edime kararının kaldırılması talebinde bulundu. Lozan’da bulunan yüksek mahkemenin hakimleri, Kanton Solothurn yüksek mahkemesi tarafından verilen kararı onadı.


Post Gazetesi

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,692BeğenenlerBeğen
3,401TakipçilerTakip Et
2,947TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler