13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Hangi Gümrük Daha Hızlı İpsala? Kapıkule?

Hangi Gümrük Daha Hızlı İpsala? Kapıkule?


Herkes bu yıl Sıla yolu sezonunun nasıl geçeceğini merak ediyor. Sürücülerin her yıl karar vermesi gereken konulardan bir tanesi de ‘Acaba Türkiye’ye hangi sınır kapısından giriş yapsam daha avantajlı olur, daha az beklerim’ şeklinde.

Bu nedenle Sıla yolu sezonu öncesi bir araştırma yapıldı. Sınır Ötesinin haberine göre hem yetkililerden alınan bilgiler hem de yolcuların aktardıklarından yola çıkarak bu yıl hangi sınır kapısından geçişin daha kolay olacağı bulmaya çalışıldı. Elbette sadece bir tahmin.

Çoğunluk Bulgaristan’ı Tercih Edecek

Avrupa’dan yola çıkan sürücülerin çoğu Bulgaristan güzergahını tercih ediyor. Sırbistan’dan sonra Bulgaristan’a yönelenler hem mesafe hem de zaman açısından yolu kısaltmış oluyor. Bunda Bulgaristan tarafındaki otoyolların son yıllarda düzelmesinin önemi büyük.

Birçok sürücü “Yolu neden gereksiz yere uzatayım? Bulgaristan üzeri seyahat edersem Türkiye’ye daha çabuk varmak yerine Makedonya / Yunanistan üzeri seyahat ederek yolu uzatmanın bir anlamı yok” düşüncesini paylaşıyor. Ancak çoğunluk böyle düşündüğü için Bulgaristan güzergahında aşırı bir yoğunluk oluyor. Otoyollarda bu yoğunluk belki kendisini pek belli etmiyor ancak araçlar sınır kapısına vardığında uzun araç kuyrukları oluşuyor ve sürücüler saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Özellikle Bulgaristan Türkiye sınırında bu yoğunluk üst seviyeye ulaşıyor.

Bulgaristan Sınır Kapısı Yetersiz Kalıyor

Bulgaristan Kapitan Andreevo sınır kapısından Türkiye tarafındaki Kapıkule’ye geçmek için uzun kuyruklar oluşmasının bir başka sebebi de Bulgar görevlilerin yavaş çalışmasına bağlanıyor. Bulgaristan sınır kapısının kapasitesi talebi karşılayamıyor ve eksik kalıyor. Ayrıca eleman eksikliği ve gümrükteki sistemin sürekli arıza vermesi de başka bir dert. Buna bir de gümrük kontrolleri eklenince bekleme süreleri daha da artıyor. Bu nedenle bu yıl bu sorunun Sıla Yolu’nun ana sorunlarından olması kaçınılmaz.

Yunanistan’da Durum Nasıl?

Buna karşılık Yunanistan yolunu tercih edenlerin sayısı özellikle son iki yılda azaldı. Bunda salgın nedeniyle Yunan tarafından alınan önlemlerin etkisi de büyük oldu. Vatandaşlar sıkıntı yaşamamak için Yunanistan güzergahını tercih etmediler. Bu yıl için bu güzergahta herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Ancak sürücülerin çoğu sırf alıştıkları için büyük ihtimalle Bulgaristan güzergahını tercih edebilirler. Bu sebeple de Makedonya / Yunanistan güzergahı daha ferah olabilir. Şu an bile İpsala sınır kapısından geçişlerin daha kolay ilerlediği görülüyor.

Kapıkule ile bir kıyaslama yapıldığında İpsala’daki bekleme süresinin daha az olduğu anlaşılıyor. Bu durum büyük ihtimalle yaz aylarında da benzer şekilde olacak. Yani sonuç olarak İpsala’dan seyahat edenlerin Kapıkule’ye göre daha az bekleyeceği ve sınırda daha az sıkıntı çekeceğini söylemek mümkün.


Sınır Ötesi

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler