14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Hırvatistan Schengen Bölgesine Katılıyor

Hırvatistan Schengen Bölgesine Katılıyor


Avrupa Birliği İçişleri Bakanları Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılımını onayladı.

AB İçişleri Bakanları Hırvatistan’ı Schengen bölgesine kabul etti. AB Komisyonu’nun da onayından sonra, İtalya, Slovenya ve Macaristan’dan giriş ve çıkışlarda sınır kontrolleri yapılmayacak.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmasına onay verdi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun onaylaması sonrasında İtalya, Slovenya ve Macaristan’dan Hırvatistan’a giriş veya çıkışlarda sınır kontrolleri yapılmayacak.

Hırvatistan’ın, AB İçişleri Bakanları Toplantısı’nda Schengen’e kabul edildiğine dair kararını, AB dönem başkanlığını yürüten Slovenya’nın İçişleri Bakanı Ales Hoj duyurdu.

Hoj, Hırvatistan’ın Schengen müktesebatının tümünü uygulamak için gerekli şartları yerine getirdiğine yönelik AB ülkelerinin mutabakata vardığını bildirdi.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Hıvatistan’ın Schengen bölgesine katılması ve diğer Schengen ülkeleriyle sınır kontrollerini kaldırması, AB Konseyi’nin onayından sonra mümkün olabilecek.

Para birimi olarak avroya geçmeyi de isteyen Hırvatistan, 2013’te AB üyesi olmuştu. AB Komisyonu da 2019’da Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmak için gerekli şartları sağladığını açıklamıştı.

Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesinden oluşuyor. 60’tan fazla ülkenin vatandaşları Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. 100’ün üzerinde ülkenin vatandaşlarından ise vize talep ediliyor.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler