17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Zabıtalara Başörtüsü Yasağı Getirdi!

Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Zabıtalara Başörtüsü Yasağı Getirdi!


Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, Sivil Kontrol memurlarının (BOA) görev saatleri içinde “tarafsız” görünmeleri gerektiğini belirtti.

Sivil Kontrol memurlarının (BOA) mesai saatleri içerisinde başörtüsü veya kipa (Yahudi erkeklerin kullandığı başlık) kullanabilme serbestisi artık rafa kaldırıldı.

Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, Temsilciler Meclisine gönderdiği yazılı açıklamada boa memurlarının görev saatleri içerisinde “tarafsız” görünmeleri gerektiğini, bu nedenle polis memurları gibi uyması gereken kurallar olduğunu belirtti. Yeşilgöz, “Polis otorite, tarafsızlık ve güvenlik yaymak zorundadır. Aynı kural Boa’lar için de geçerli” dedi.

Bakan Yeşilgöz açıklamasında, boa memurlarının üniformalarının “tarafsız, ulusal kimliğe uygun ve tanınabilir” özelliklere sahip olması gerektiğini, bunun için belirli kurallar olduğunu vurguladı.

Belediyelerle ortak bir görüşme yapılacağını belirten Yeşilgöz, uyulması gereken kuralların içeriği hakkında detaylı bir açıklama yapmadı.

Bakanlık sözcüsü ise yürürlükteki uygulamaya göre zaten görevdeki memurların üniformalarında dini ifadelerin olmasına izin verilmediğine dikkat çekti.

DENK’in Önerisi Kabul Edilmişti

Geçtiğimiz yıl kasım ayında, DENK Partisi Utrecht grubu inisiyatifiyle sunulan bir önerge, Utrecht belediyesi tarafından kabul edilmiş ve bu konuda bir ilke imza atılmıştı. Belediye, şehirde görev yapan Boa memurlarının, görev saatleri içinde başörtüsü veya kipa kullanmasına onay vermişti.

Bu karar sonrasında Özgürlük Partisi (PVV), harekete geçerek Temsilciler Meclisi’ne bir önerge sundu ve uygulamanın ülkesel çapta yasaklanmasını istedi.

PVV’nin sunduğu önerge VVD, SP, SGP, JA21, Forum voor Democratie, Groep Van Haga, BBB partileri ve bağımsız Milletvekili Pieter Omtzigt tarafından destek buldu ve Boa’ların başörtüsü veya kipa kullanma serbestisinin önü tıkandı.


Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler