11.3 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Hollanda Meclisinde Camiler Kapatılsın ve Kur’an Eğitimi Yasaklansın Tartışması

Hollanda Meclisinde Camiler Kapatılsın ve Kur’an Eğitimi Yasaklansın Tartışması


Hollanda Parlamentosu’nun talebi üzerine 2019 yılının son aylarında camileri araştırma komisyonu kurulmuştu.

Hollanda Parlamentosu’nun talebi üzerine 2019 yılının son aylarında camileri araştırma komisyonu kurulmuş ve 2020 yılında cami idarecileri sorguya tutulmuştu. DENK Partisi hariç mecliste faal olan bütün partilerin desteklediği komisyonda Hollanda Diyanet Vakfı’nı temsilen Murat Türkmen araştırma komisyonu tarafından sorgulanmıştı.

Yürütülen soruşturmalarda Den Haag’ta bulunan As Soennah, Rotterdam’da aktif olan Es Salaam ve Utrecht şehrinde faaliyet gösteren Al Fitrah kurumları dinlenmişti. Bugün Hollanda Parlamentosu’nda araştırma sonuçları görüşüldü.

PVV: Camiler Kapatılsın! CDA: Kur’an Eğitimi Yasaklansın

PVV Partisi camilerin kapatılması çağrısını tekrarlarken, VVD ise camilerin yakın takibe alınması ve finans kaynaklarının kesilmesi gerektiğini savundu. Meclis oturumunda DENK Partisi adına söz alan Farid Azarkan ise 100 dakika konuşma talebinde bulunmuş ve camilere tek yönlü baskı uygulandığı ve Müslümanlara karşı cifte standart uygulandığını dile getirerek sağ ve sol kökenli partiler tarafından tepkiye maruz kaldı.

CDA Partisi’nden Milletvekili Madeleine van Toorenburg camilerdeki hafta sonu eğitimi hakkında “çocuklar yanlış fikirler ile zehirleniyor” diyerek hükümeti eleştirdi ve adım atmasını istedi. Camilerde verilen hafta sonu Kur’an eğitimine PVDA ve D66 gibi solcu partilerinde tepki göstermesi dikkatlerden kaçmadı.


Kaynak: Sonhaber

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,621BeğenenlerBeğen
3,402TakipçilerTakip Et
1,990TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika