5.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Hollanda’da Bugünden İtibaren Maske Mecburi

Hollanda’da Bugünden İtibaren Maske Mecburi


Korona virüs tedbirleri kapsamında Hollanda bugünden itibaren kamusal alanlarda maske kullanımını mecburi tutuyor. İhlali hâlinde 95 avroluk ceza kesilecek. Cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarında maske kullanımı isteğe bağlı olacak.

Burun ve ağızların mutlaka koruma amaçlı maskelerle kapatılması gerekiyor. Şal, atkı ya da bezle ağızların kapanması kabul edilmeyecek.

Hollanda, 1 Aralık’tan itibaren maske kullanımını mecburi hâle getirdi. 13 yaş ve üstü herkes için geçerli olacak olan maske mecburiyeti, kapalı kamusal alanlarda uygulanacak. Cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarında maske kullanımı isteğe bağlı olacak. Sıhhî açıdan maske takması mahzurlu olanlar, bunu belgelemek zorunda kalacaklar. Sportif aktivitelerle, oyunculuk ve müzikal gösteri yapanlarla radyo ve televizyonlara röportaj verenler için maske mecburi olmayacak.

Kamusal alanlarda maske kullanmayanlardan 95 avro ceza alınacak. Burun ve ağızları kapatacak olan maskelerin, burun ve ağza virüs geçişini önleyici vasıfta koruma amaçlı olması gerekiyor. Dolayısıyla, bandana, atkı, ya da şal gibi herhangi bir örtü ile ağız ve burunların kapatılması maske kullanıldığı anlamına gelmeyecek.

Kamusal alan olarak, alışveriş yerleri, dükkanlar, okul, müze ve tiyatro gibi farklı insanların bir araya gelebileceği mekanları da kapsıyor. Maskelerin, koltuk veya sandalyede oturulduğunda çıkarılması ise mümkün olacak. Sandalye ya da koltuklardan kalkıldığında ise maskeler yeniden takılacak.

Bu uygulama okul ve yüksek eğiti kurumlarında da geçerli olacak. Ders esnasında sıralara oturulduğunda maskeler çıkarılabilecek. Sıradan kalkınca ise maskeler yeniden takılacak.

Hollanda’da toplu ulaşım araçlarında maske kullanma mecburiyeti de devam ediyor. 1 Aralıktan itibaren, duraklarla, tren istasyonları ve havaalanlarında da maske mecburiyeti geldi.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,725BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler