Hollanda’da Mahkeme, Sokağa Çıkma Yasağının İptal Edilmesine Karar Verdi

Hollanda’da Mahkeme, Sokağa Çıkma Yasağının İptal Edilmesine Karar Verdi


Hollanda’nın Lahey mahkemesi 23 Ocak’tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının iptal edilmesi gerektiğine karar verdi.

Hollanda’da 23 Ocak’tan bu yana 21:00 – 04:30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı, mahkeme tarafından kanuna uygun bulunmayarak iptal edilmesine karar verildi.

Lahey Mahkemesi, Virüs Gerçekleri Vakfı tarafından açılan davanın ardından görülen duruşmada uygulanan sokağa çıkma yasağının hareket özgürlüğü ve mahremiyet hakkının geniş kapsamlı bir ihlali olduğuna hükmetti. Sokağa çıkma yasağının bir an önce kaldırılmasını isteyen mahkeme, uygulamanın yanlış gerekçelerle alındığına karar verdi.

Mahkeme, sokağa çıkma yasağının getirilmesinden önce yasanın yürürlüğe girmesi için gereken “özel gerekliliklerin” karşılanmadığını belirtti. “Olağanüstü hâl yasasına dayanan geniş kapsamlı bir önlem, ancak, daha az kapsamlı başka yollarla çözülemeyen akut bir acil durum gerçekten meydana gelirse verilebilir.” açıklaması yapıldı. Mahkeme, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının temyiz yoluyla ertelenemeyeceğini belirtti. 


Kaynak: Sonhaber

 
SILA YOLU SEVENLER - Yalnız Değilsiniz...
Üyelere Özel grup · 32.207 üye
Gruba Katıl
SILA YOLU SEVENLER (SYS) - Sila'ya yolculuk ve gurbetcilerimize dair hersey burada sizlerin hizmetindedir. www.silayolusevenler.com
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*