17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Hollanda’da Mahkeme, Sokağa Çıkma Yasağının İptal Edilmesine Karar Verdi

Hollanda’da Mahkeme, Sokağa Çıkma Yasağının İptal Edilmesine Karar Verdi


Hollanda’nın Lahey mahkemesi 23 Ocak’tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının iptal edilmesi gerektiğine karar verdi.

Hollanda’da 23 Ocak’tan bu yana 21:00 – 04:30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı, mahkeme tarafından kanuna uygun bulunmayarak iptal edilmesine karar verildi.

Lahey Mahkemesi, Virüs Gerçekleri Vakfı tarafından açılan davanın ardından görülen duruşmada uygulanan sokağa çıkma yasağının hareket özgürlüğü ve mahremiyet hakkının geniş kapsamlı bir ihlali olduğuna hükmetti. Sokağa çıkma yasağının bir an önce kaldırılmasını isteyen mahkeme, uygulamanın yanlış gerekçelerle alındığına karar verdi.

Mahkeme, sokağa çıkma yasağının getirilmesinden önce yasanın yürürlüğe girmesi için gereken “özel gerekliliklerin” karşılanmadığını belirtti. “Olağanüstü hâl yasasına dayanan geniş kapsamlı bir önlem, ancak, daha az kapsamlı başka yollarla çözülemeyen akut bir acil durum gerçekten meydana gelirse verilebilir.” açıklaması yapıldı. Mahkeme, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının temyiz yoluyla ertelenemeyeceğini belirtti. 


Kaynak: Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler