18.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Hollanda’da Okullar ve İşletmeler Aşı Kartı İsteme Haklarına Sahipler

Hollanda’da Okullar ve İşletmeler Aşı Kartı İsteme Haklarına Sahipler


Hollanda’da Sağlık Konseyi (Gezondheidsraad) okulların, şirketlerin, işletmelerin ve mağazaların müşterilerinden aşı kartı istemelerinde kanunen özgür olduğunu açıkladı.

Hollanda’da hükümete ve parlamentoya halk sağlığı ve sağlık araştırmaları alanındaki konularda tavsiyelerde bulunmakla görevli bağımsız bilimsel danışma organı olan Sağlık Konseyi (Gezondheidsraad), okulların, şirketlerin, işletmelerin, mağazaların, restoran ve kafelerin müşterilerinden aşı kartı istemelerinde kanunen özgür olduğunu açıkladı.

Sağlık Konseyi’nin Sağlık Bakanı Hugo De Jonge’ya göndermiş olduğu tavsiye mektubunda, “Okullar, dükkanlar, mağazalar, işletmeler, restoranlar, kafeler ve diğer özel şahısların, müşterilerden aşı sertifikası talep etmekte kanunen özgürdür.” açıklamasına yer verildi. Sağlık Konseyi, özel şahısların her zaman çıkarlarını korumakla mükellef olduğunu belirtirken, hükümetin bu koşulların mevzuatta tam olarak nasıl tanımlandığını ve sektör kuruluşlarına kılavuzlar hazırlatarak belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Müşterilerden istenmesi mümkün olan aşı sertifikasının yalnızca “meşru bir amaca” hizmet etmesi ve bu amaca ulaşmak için gerçekten başka bir seçeneğin olmaması durumunda talep edilmesi gerektiğine vurgu yapan Sağlık Konseyi, hükümetin Hollanda’da aşı zorunluluğunun yasal olarak mümkün olmadığını ve bunu daha önce istemediğine dikkat çekti.

Sağlık Konseyi, hükümetten ileride karışıklıklara yol açmaması için konu ile ilgili düzenlemeler yapmasını ve kamuoyuyla paylaşmasını beklediklerini belirtti.


Kaynak: Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler