17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Hollanda’da Şirket Kurarak Nasıl Oturma İzni Alınabilir?

Hollanda’da Şirket Kurarak Nasıl Oturma İzni Alınabilir?


Ankara Anlaşması’nı 1963’te imzalayan altı Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesinden biri olan Hollanda, şirket kurmak isteyen Türk vatandaşlarına belli şartlarda oturum izni sağlıyor.

Hollanda’da oturum izni alabilmek için şirket açmak isteyen Türk vatandaşları hangi şartları yerine getirmesi gerektiğini Avukat Nazmi Türkol BBC Türkçe’ye anlattı.

Hollanda’dan Avukat Nazmi Türkkol’un BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Devlet kurduğunuz şirketin ekonomik bir katkıda bulunması gerek diyor. Ama bundan tam olarak neyin kastedildiği net değil” diyor.

Bir restoran açma önerisinin, gerek görülmemesi durumunda reddedilebildiğini belirten Türkkol, iş planında ne kadar yatırım yapılacağı ve kaç kişinin çalıştırılacağı gibi konuların da etkili olduğunu söylüyor.

Türkkol “Gelmek isteyenlere bir fizibilite araştırması yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece ‘Hollanda ekonomisinde şu alanda boşluk var, bu alanda az iş yapılıyor’ diyebilme imkânı doğacaktır” diyor ve ekliyor:

“Tabii devlet ‘Sizin buraya gelmenize neden gerek var? Şirketini kur, Türkiye’den yönet’ de diyebiliyor. O yüzden orada bulunmanızın işe etkisini gösterebilmeniz lazım.

Sizin sadece bir direktör olarak değil, işin anahtarının sizde olduğunu ispatlamanız gerekiyor. Kişinin de bir kabiliyeti olması gerekiyor.”

Türkiye’deki ekonomik ve politik gelişmelerin etkisiyle son yıllarda bu tür başvurularda artış gördüklerini söyleyen Türkkol, en çok başvuru yapılan sektörler arasında inşaat, tamircilik, depolarda özel kimyasallarla yapılan temizlikçilik gibi uzmanlık isteyen alanlar yer aldığını anlatıyor.

Bu şekilde Hollanda’ya gidenler beş yıl sonra vatandaşlık alma imkanına kavuşuyor.

Türkkol’un bu yola çıkmak isteyenlere tavsiyeleri ise şöyle: “İlk tavsiyem pazar araştırması yaptırmaları. Çalışmak istedikleri sektör ne durumda ona bakıp fizibilite çalışması yapmaları. Maalesef bizim Türkler genellikle bir turist vizesi alıp geliyorlar, buradaki Türklerle görüştükten sonra ‘Tamam biz şirketi kuruyoruz’ diyorlar araştırma yapmadan. Genellikle sorunlar o yüzden çıkıyor.”


Kaynak: BBC Türkçe, sonhaber

ilgili haberler

2 YORUMLAR

  1. 2016 dan berı hollanda da aktif olan şirketim var 10ile 15 kişi çalışmakta
    Yıllık 350 bıin 400 bın Euro cıro yapılmakta buna rağmen oturum izni verilmedi bana bunun için bır onerınız varmı varsa yardımcı olmanızı rıca edıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler