18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Hollanda’da Zorunlu Karantina Geliyor

Hollanda’da Zorunlu Karantina Geliyor


Korona hastalarıyla yakın temasta bulunanların ye turuncu kodlu bölgelere seyahat edenlerin Hollanda’ya döndüklerinde karantinada kalmaları mecburi hale getiriliyor.

Sağlık bakanı Hugo De Jonge tarafından dün temsilciler meclisine gönderilen mektupla yerilen bilgiye göre; turuncu kodlu ülke ya da bölgelerden gelenlere karantina mecburiyeti uygulaması için bir kanun değişikliği yapılması gerekiyor.

Bakanlık, korona virüs bulaşmalarında kaynak ve kontak araştırmalarında sorunlar yaşandığını, insanların bilgi vermek istemediklerini ve bunun yanısıra karantinada kalması gerekenlerin buna uymadığının tespit edildiğini, bu yüzden de karantina sürecinin kanuni bir mecburiyete dönüştürülmesinin gerektiğini bildirdi.

Halen mevcut kanunlarla, gönüllü olarak karantinada kalmayanlar, GGD bölge başkanlığı tarafından bunu yapmaya zorlanabiliyor. Buna rağmen kalmayanlar hakkında dava açılabiliyor ve mahkeme cezasını tayin ediyor.

Mecburi karantina uygulaması gelecek hafta, bakanlık ve GGD arasında yapılacak koordineler sonucu başlayacak!

Bu kararın verilmesinde son haftalarda hızla artan yeni korona vakaları etkili oldu. İnsanların kurallara uymamaları ve özellikle virüsün yayılma sebebi olan aile arası ve yakın çevre ile kontağın azaltılmaması sonucu karantinanın mecburi olması gerektiği düşünüldü.

Karantina; GGD tarafından pozitif virüs tanısı konulan kişi ve temas ettiği yakın çevresini kapsayacak. Herhangi bir belirti durumunda ise derhal test yaptırmaları istenecek. Bu yolla virüsün yayılmasının durdurulması hedefleniyor.


Kaynak: Sonhaber.eu

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler