24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Bulgaristan’da Kalotina – Sofya otobanının bir bölümü açıldı

Bulgaristan’da Kalotina – Sofya otobanının bir bölümü açıldı


Özellikle Türk gurbetçilerin kullandığı sıla yolunda yer alan yeni otoyolun bir kısmı Bulgaristan’da hizmete açıldı.

Türkiye’nin Bulgaristan ile ve özellikle Batı Avrupa ile bağlantıyı sağlayacak Avrupa otobanının inşa edilen yeni kısmı kullanıma açıldı.

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya ile Sırbistan sınırına kadar bağlantıyı sağlayacak Avrupa Otobanı’nın 17 kilometrelik kısmı tamamlandı.

Karayolları Ajansı’ndan yapılan açıklamada Avrupa Otobanı’nın Dragoman ile Slivnitsa arasındaki 17 kilometrelik kısmı tamamlanarak tarfiğe açıldığı belirtildi.

Hizmete açılan Avrupa Otobanı’nın 17 kilometrelik kısmı 117,3 milyon levaya mal olduğu ve finansmanın devlet bütçesinden sağlandığı açıklandı. Yapılan açıklamada inşaatın planlanandan 6 önce tamamlandığı duyuruldu.

Kalotina ile başkent Sofya arasındaki otoban 48 kilometre olacak. Sırbistan sınırından Dragoman’a kadar 14.5 kilometrelik kısmın inşası devam ederken Slivnitsa ile Sofya arasındaki kısmın ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil.

Avrupa Otobanı, Batı Avrupa ile Ortadoğu arasındaki en kestirme olan yolun bir parçası olacak.

Londra- Budapeşte- Belgrad- Sofya- Plovdiv- İstanbul güzergahını tamamlayıp Batı Avrupa ile Türkiye’yi bağlayacak en kısa yol olacak.


https://youtu.be/lipXDQgF8hQ

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler