15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Kapıkule’de Covid 19 Pcr Testi Yapılmaya Başlandı. Avusturya’dan Gurbetçilerimizi Üzecek Karar!!!

Kapıkule’de Covid19 Pcr Testi Yapılmaya Başlandı. Avusturya’dan Gurbetçilerimizi Üzecek Karar!!!


Yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında sınır kapılarında test yapılmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, yurt dışına çıkışlarda PCR testi istenen ve bu testi yaptırmak üzere sağlık tesislerine başvuranların işlemlerinin nasıl yapılacağı belirlendi.

Buna göre, yurt dışına çıkmak için gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi nedeniyle test yaptırmak isteyenler aşağıdaki yetkili laboratuvarlara başvurabilecek.

Yetkili laboratuvar listesine, “https://www.silayolusevenler.com/guncel/avrupaya-donus-yapacaklara-turkiyede-korona-testi/” adresinden ulaşılabilecek.

Ücret, “Yurt dışına çıkış-PCR Testi” konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan “TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41” IBAN No’lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek.

Sağlık tesisi tarafından istenecek belgeler arasında, görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti,oturum kartı veya pasaport yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html” adresinden bilgi alınabilecek.

Avusturya’dan Gurbetçilerimizi Üzecek Karar!!!

Ayrıca bugün edindiğiniz son bilgilere göre; Avusturya’nın Bulgaristan’dan gelenlere karantina uygulama kararı nedeniyle izne karayoluyla giden Avrupalı Türkler 14 günlük karantina tehlikesiyle karşı karşıya.

Avusturya’da yurtdışından gelenlerin korona virüs vakalarını artırdığının tespit edilmesi üzerine Bulgaristan, Romanya ve Moldavya’ya getirilen seyahat uyarısı, yaz tatilinde otomobille Türkiye’ye giden Avrupalı Türkleri dönüşlerinde olumsuz etkileyecek.

Avusturya’da dün alınan ve aynı gün uygulamaya geçen seyahat uyarısı kapsamında bu ülkelerden Avusturya’ya giriş yapanlar 14 gün karantinada kalmak zorunda. Ancak son 48 saat içerisinde test yaptırıp virüs taşımadığını belgeleyenler karantinadan muaf tutulacak.

Başbakan Sebastian Kurz, yurtdışından virüs taşınmasını engellemek amacıyla bu güzergahtaki Macaristan ve Slovenya sınırlarında denetimleri artırdıklarını belirterek “Bu ülkelerden giriş yapanlar 14 gün karantinada kalacak ya da test göstermesi gerekecek” dedi. Kurz, karantinaya girmeyenlerin 1.450 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecekleri duyurdu.


Kaynak: AA ve DW, Ozan MÜJDECİ

ilgili haberler

1 Yorum

  1. Acaba avusturyadan transit gecenleredemi karantina uygulanacak ,mesele ben Almanya’ya geri dönüyorum Avusturya’da karantinayami kalınacak yoksa sadece Avusturya’da oturanlar icinmi.bir araştırın slm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,632TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler