Korona Aşısı Karaborsaya Düştü: En Ucuzu Astrazeneca!

Korona Aşısı Karaborsaya Düştü: En Ucuzu Astrazeneca!


Almanya’da üretim ve tedarik azlığı nedeniyle az sayıda insanın aşı olabildiği şu günlerde korona aşısının internet ortamındaki satışının hız kazandığı belirtiliyor.

Özellikle illegal işlerin döndüğü darknette bir doz aşının fiyatı 450 ile 650 Euro arasında değişiyor. Ancak darknet üzerinden satışa sunulan aşıların ne kadarının güvenli olduğu tam olarak bilinmezken, konuyla ilgili uyarıda bulunan uzmanlar, sahte aşıların kol gezdiği internet ortamında talep çokluğu nedeniyle fiyatların sürekli arttığına dikkat çekiyor.

En Çok Biontech Aranıyor

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren araştırmacılara göre en ucuzu olduğu belirtilen AstraZeneca aşısının tek doz fiyatı 425 Euro’dan satılıyor. Johnson & Johnson ile Sputnik V aşıları 510 Euro’dan alıcı bulurken, Çin aşısı 640 Euro’ya kadar varan fiyat üzerinden pazarlanıyor. En fazla aranan Biontech aşısının fiyatı konusunda ise bilgi yer almıyor.

Sahte Aşı Pasaportu Bile Var

İnternet üzerinden satışların en fazla, ABD ve İngiltere üzerinden yapıldığı, Almanya’dan da illegal aşı ticareti olduğu vurgulanıyor. Diğer yandan dijital ortamda korona pandemisiyle ilgili olarak sahte test sonuçlarından, sahte aşı pasaportuna kadar her türlü belgenin sunulduğuna dikkat çekiliyor.


Kaynak: Hürriyet Avrupa

 
SILA YOLU SEVENLER - Yalnız Değilsiniz...
Üyelere Özel grup · 32.207 üye
Gruba Katıl
SILA YOLU SEVENLER (SYS) - Sila'ya yolculuk ve gurbetcilerimize dair hersey burada sizlerin hizmetindedir. www.silayolusevenler.com
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*