17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Macaristan Vignette Cezası Neden Gelir?

Macaristan Vignette Cezası Neden Gelir?


Macaristan Otoyollarından Vignette aldığım halde ceza mektubu geldi. Ne yapmam gerekli? Cezayı ödemesem olur mu?

Avrupa ülkelerinde yaşayan birçok gurbetçinin tercih ettiği güzergâh olan Macaristan otoyollarını kullanabilmek için internet üzerinden de satın alınabilen otoyol pulu Elektronik tanıma sistemi (E- Vignette) alınması gerekmektedir.

Geçerli bir Vignette olmadan Macaristan Otoyolları kullanmayın. 60’tan fazla sabit ve mobil kameralarla her 15 -20 km de bir kontrol yapılmaktadır. Macaristan’daki Vignette M numaralarıyla tanınan tüm otoyollar için geçerlidir. Genel olarak, ücretli otoyollar Matrica / Vignette trafik levhası veya otoyol tabelalarında zamanında duyurulur.

Eğer Macaristan’a girdiniz fakat Vignetteniz henüz yoksa Vignette almak için 60 dakika zamanız var. Almış olduğunuz Vignette makbuzlarını 2 yıl boyunca saklamanızı tavsiye ederiz. Kasa fişlerinin üzerindeki yazılar zamanla silinebiliyor, tedbir için 1 adet fotokopi çektirin veya telefonunuza resmini çekmekte fayda var.

Otoyol geçiş pulu ya da E-Vignette ücreti ödenmesine rağmen ceza mektupları birçok gurbetçimize ulaştığını mutlaka duymuşsunuzdur. O halde Vignette alırken bazı yanlışlıklar yapılıyor olması gerek ve ceza mektupları geldiğinde, yapılması gerekenleri sizler için araştırdık.

Otoyol geçiş ücretini (E-Vignette) ödemenize rağmen neden ceza mektubu gelmiş olabilir?
  1. Vignette’nin geçerlilik Tarihi henüz başlamamış veya tarih geçmiş olması
  2. Vignette alırken Araç plakasının veya ülke kodunun yanlış girilmiş olması;
    Örnek: Aracım Almanya Berlin kayıtlı ve Plaka numarası ( B ÖÜ 1234 )
    Vignette alırken Almanya seçilmiş ülke kodu (D) ve plaka numarası arada boşluk bırakmadan (BÖÜ1234) nokta tire veya başka harf kullanmadan plakada ne yazıyorsa o şekilde
  3. Yanlış Vignette. Satın alınan E-Vignette ücret kategorisinin, sizin aracınıza uygun olmayışından kaynaklanabilir. Örnek D1 sınıfı Vignette aldınız (3,5 tona kadar ve en fazla 7 koltuklu araçlar için) sizin Araç 3,5 ton üzeri veya 7 koltuktan fazla ise (ruhsat bilgileri baz alınır), ya da farklı bir araç kategorisi seçtiyseniz.

Internet üzerinden veya Macaristan girişte Petrol istasyonu ya da Vignette satış noktalarından, Vignette alırken mutlaka bilgilerinizi kontrol ediniz.

Yanlışlık varsa imza atmadan önce hatanın düzeltilmesini talep ediniz. Yanlış tarih yanlış plaka veya yanlış kategori girilmesi size ceza gelecek demektir.

Böyle bir ceza mektubu alınca ne yapmam gerek, ödemesem olur mu?

DİKKAT:

Hungarian Autobahn Inkasso GmbH’nin mektupları ve ödeme talepleri gerçektir ve ciddiye alınmalıdır. Macar Otobanı Inkasso, TÜV Saarland tarafından test edilmiş ve BFIF tarafından onaylanmış bir borç tahsilat şirketidir ve ayrıca Alman Federal Tahsilat ve Alacak Yönetimi Derneği üyesidir.

Her durumda oradan gelen mektuplara yanıt vermelisiniz, çünkü bu talepler Almanya’da yasal olarak uygulanıyor. Beklerseniz, önemli ölçüde daha fazla ödeme yaparsınız.

Hızlı olmak en önemli önceliktir

Öncelikle durum ne olursa olsun, konuyla hızlı bir şekilde ilgilenmek her zaman doğru olan şeydir. İtirazlar için sınırlı süreler vardır ve ödeme ertelenirse veya göz ardı edilirse, ödenmesi gereken ücret önemli ölçüde artar.

Örneğin, bir araba için ek ücretler 60 gün içinde ödenirse yaklaşık 50 Euro, daha sonra ödenirse yaklaşık 200 Euro civarındadır.

Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ve bunu düzeltmek isterseniz, otoyolu kullanmaya başladığınızdan itibaren 60 gün içinde veya ek ücreti ödeme talebinin alınmasından itibaren 60 gün içinde, NÚSZ Zrt müşteri hizmetleri bürosuna başvurmanınız gerekmektedir.  (www.autobahn.hu) veya Autobahn Inkasso GmbH (www.autobahninkasso.de) aracılığıyla yanlış plakayı veya Ülke kodunu düzeltme imkânınız vardır.

Eğer Vignette alırken yanlış plaka veya ülke kodu girildiğini düşünüyorsanız, düzeltme olasılığı en fazla üç karakterlik bir yanlışa kadar mümkündür. Ayrıca yaklaşık 5 Euro tutarında bir değişiklik ücreti (artı Autobahn Inkasso GmbH’nin işlem ücretleri) alınacaktır.

Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://uai.group/de/ungultige-e-vignette-fur-ungarn/#corrections


Kaynak: izinyoluhaber

ilgili haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler