11 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 25, 2023

Macaristan’a Girişle İlgili Güncel Düzenlemeler

Macaristan’a Girişle İlgili Güncel Düzenlemeler


Budapeşte Büyükelçiliği 01.09.2020

Macaristan’a girişler konusunda, Macaristan Hükümeti tarafından 30 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan 408/2020 sayılı kararname çerçevesinde, 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenlemeler aşağıda sunulmaktadır. Yeni kararnameyle, ülkelerin yeşil, sarı ve kırmızı renk kodlarına göre ayrılması uygulamasına son verilmiş ve yurtdışından hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın, Macar vatandaşları ve yabancılar için tek bir kurallar dizini yürürlüğe konulmuştur.

 • Yurtdışından dönen Macar vatandaşları, (uyruklarına bakılmaksızın) Macar vatandaşlarının aile üyeleri, Macaristan‘da 90 gün ve üzeri oturma izni bulunanlar, bir Macar spor kuruluşu nezdinde profesyonel atlet olan veya çalışan ve uluslararası bir spor etkinliğine katılarak Macaristan‘a dönenler, ülkeye giriş sırasında sağlık kontrolünden geçirilerek 14 gün süreli zorunlu ev karantinasına tabi tutulacaktır.5 gün içinde 48 saat arayla alınacak 2 adet negatif PCR testi sonucuyla karantinadan çıkılabilecektir.

  Macaristan‘a gelmeden önce yurtdışında yaptırılan testler dikkate alınmayacaktır. Testlerin Macaristan‘da yaptırılması gerekmektedir.
 • 90 günün üzerinde geçerli oturma izni bulunmayan vatandaşlarımızın ülkeye girişleri, sadece istisnai hallerde belli şartların yerine getirilmesi kaydıyla mümkün olabilecektir.

  Bu çerçevede, vatandaşlarımızın giriş yapma nedenlerinin geçerli bir neden olması (hukuki veya idari bir prosedürde hazır bulunmak, kısa süreli iş ziyareti, tedavi, Macar üniversitelerinde eğitim, taşımacılıkla bağlantılı seyahat, bir aile mensubunun nikah, cenaze veya vaftiz törenine katılmak, bir aile mensubunun bakımını yerine getirmek, uluslararası spor/kültür/din etkinliklerine katılmak, vb. nedenler) ve ilgili Macar makamlarına online başvuru yapılması ve bu başvurunun kabul edilmesi, geçerli Schengen vizesine sahip olunması ve online başvuru esnasında beyan edilen geçerli giriş nedenini kanıtlayan belgelerin asıllarının giriş esnasında ibraz edilmesi şartları aranacaktır.

  (İstisnai giriş talepleri için online başvuru linki: https://ugyintezes.police.hu/en/home Vatandaşlarımızın online başvuru sürecini kolaylaştırmaya dönük ilave bilgiler 29 sayılı Duyurumuzda yer almaktadır.) Bu kategorideki giriş başvurularının gruplar halinde birden fazla kişi için tek bir başvuru şeklinde yapılması imkanı mevcuttur.

Bu kategori altında giriş başvurusu yapan vatandaşlarımız da ülkeye giriş sırasında sağlık kontrolünden geçirilerek 14 gün süreli zorunlu ev karantinasına tabi tutulacaktır.48 saat arayla alınacak 2 adet negatif PCR testi sonucuyla karantinadan çıkılabilecektir. Macaristan‘a gelmeden önce yurtdışında yaptırılan testler dikkate alınmayacaktır. Testlerin Macaristan‘da yaptırılması gerekmektedir.

 • Macar firmaları ve bunların alt iştirakleri için çalışan yönetici konumundaki iş adamlarının, gerekli belgeleri sunmaları halinde, herhangi bir sınırlandırmaya tabi tutulmadan Macaristan‘a giriş yapmaları mümkün olabilecektir.
 • Macaristan‘da düzenlenecek uluslararası spor etkinliklerine katılmak isteyen profesyonel sporcuların (izleyiciler dahil edilmemiştir), organizatör firmanın davet yazısını sunmaları halinde, son 5 gün içinde 48 saat arayla (yurtdışında) alınmış negatif PCR testi sonuçlarını sunmaları halinde veya UEFA kapsamına girenler açısından Macaristan’a seyahat etmeden önce son 3 gün içinde alınmış bir adet negatif PCR testi sonucuyla Macaristan’a giriş yapmalarına imkân tanınacaktır.
 • Son 6 ay içinde Covid-19 hastalığını atlatan vatandaşlarımızın, bunu gösteren İngilizce veya Macarca olarak düzenlenmiş sağlık raporlarını ibraz etmeleri halinde, ilave bir şart aranmaksızın Macaristan’a giriş yapmaları mümkün olabilecektir.
 • Kargo taşımacılığı yapanlar giriş kısıtlamalarından muaftır.
 • Transit yolcu geçişlerine ilişkin mevcut uygulama geçerliliğini korumaktadır. Belli koşulları taşımak şartıyla, belirlenmiş olan sınır kapılarından transit geçiş için giriş yapılabilmektedir.

TRANSİT GEÇİŞLER

Transit geçişlerde ön izin almaya gerek bulunmamaktadır. Belirlenmiş koridorların kullanılması şart koşulmaktadır (http://www.police.hu/en/content/humanitarian-corridor).

Giriş esnasında yolcular sağlık kontrolünden geçirilmekte ve bu kişilerde Covid-19 şüphesi tespit edilmemesi şartı aranmaktadır. Bununla birlikte, Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yolcuların geçerli oturma izni veya Schengen vizesi bulunması ve nihai varış ülkesine girişte güçlük yaşanmayacağından emin olunması şartları aranmaktadır.

Transit geçiş sırasında 24 saat içinde Macaristan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir. Alınan kurallara uyulmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


T.C. Budapeşte Büyükelçiliği

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,612BeğenenlerBeğen
3,404TakipçilerTakip Et
1,985TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika