15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Macaristan’dan Gelen Cezayı Ödemek Zorunda Mıyız?

Macaristan’dan Gelen Cezayı Ödemek Zorunda Mıyız?


Avrupa’da yaşayıp Türkiye’ye karayolundan seyahat eden vatandaşlarımız transit geçtikleri ülkelerde zaman zaman trafik kuralı ihlalinde bulunuyor. Bazı sürücüler bunun farkında bile olmuyor ve ancak aradan haftalar geçtikten sonra eve gelen ceza yazısı ile olaydan haberdar oluyor.

Örneğin otoyolda hız sınırını aşıp radara yakalananlara sonradan yüzlerce Euro’luk ceza bildirimleri gelebiliyor. Aynı şekilde otoyolları paralı olan ülkede elektronik vinyet almadan seyahat eden ve yakalananların da ceza ödemesi gerekiyor. Bu sürücülerin normalde ödemesi gereken ücretin 5 katını ödemeleri isteniyor. Bu da ödenmezse miktar 20 katına kadar çıkabiliyor.

Ödemezsem Ne Olur?

Geçtiğimiz dönemlerde bu şekilde cezalarla karşılaşan vatandaşlarımız sık sık şu soruyu gündeme getirdi: “Ben yurtdışında yaşıyorum (Örneğin Almanya). Yaz aylarında otomobilimle Macaristan‘dan geçerek Türkiye’ye yolculuk yaptım. Hiç fark etmedim ancak trafik kuralı ihlalinde bulunmuşum. Bana bir şirket yazı gönderdi ve Macaristan adına bu parayı ödemem gerektiğini bildirdi. Gerçekten de ödemek zorunda mıyım? Ödemezsem ne olur? Herhangi bir sorun yaşar mıyım? Macaristan Almanya’da yaşayan araç sahibine ne gibi yaptırımlar uygulatabilir”

Araç Sahibi Ödemek Zorunda

Bu sorunla karşı karşıya kalan araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir mahkeme kararı alındı. Kiralık otomobil şirketi Hertz‘in bir kaç aracı Macaristan’da vinyetsiz yakalandığı için şirkete yıllar önde yüklü cezalar gönderildi.

Ancak şirket bunu ödemedi ve olay mahkemeye taşındı. Olay yerel mahkemede çözülemeyince kısa süre önce Karlsruhe’deki yüksek mahkemeye taşındı. Konuyu ele alan hakim, Almanya merkezli şirketin Macaristan’daki cezayı ödemesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca, cezadan araç sahibinin sorumlu olduğuna da dikkat çekti.

Ceza Miktarı Çok Yüksek

Rent a car şirketi hem ceza miktarının 1000 Euro’yu aşmasına itiraz etmiş, hem de cezanın sürücüden değil, araç sahibinden tahsil edilmeye çalışılmasını eleştirmişti. Ancak mahkeme bu konuda net cevap verdi ve araç sahibinin cezadan sorumlu olduğunu belirtti. Mahkeme ayrıca, şirketin vinyet ücretini aracın kira bedeline ekleyebileceğini ve parasını müşteriden alabileceğini de kaydetti.

Ne Yapmak Lazım?

Bu olayda da görüldüğü gibi ülkeler arası anlamalar gereği yurtdışından trafik cezası alan bir araç sahibinin bu miktarları ödemesinde fayda var. Aksi taktirde cezalar katlanıyor ve hak sahibi hukuk yoluyla paraları aradan uzun bir zaman geçse de tahsil ettirebiliyor.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler