15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Mavi Kartlıların Çocuklarının Türk Vatandaşlığına Geçişteki Şartlar Kaldırıldı

Mavi Kartlıların Çocuklarının Türk Vatandaşlığına Geçişteki Şartlar Kaldırıldı


Mavi kartlıların çocuklarının Türk vatandaşlığına geçişi sadece beyan ile mümkün olacak. Mavi kartlıların çocuklarının Türk vatandaşlığı alabilmek için ergin olma ve Türkiye’de 5 yıl ikamet etme şartı kaldırıldı.

T. C. İçişleri Bakanlığı, Mavi Kartlıların çocuklarının Türk vatandaşlığı almalarını kolaylaştırdı. Türk vatandaşlığından çıkarak mavi kart alanların çocuklarının Türk vatandaşlığına geçmeleri için gerekli şartlar kaldırıldı. T. C. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı kimselerin çocukları isterlerse Türk vatandaşlığı alabilecek.

Daha önce Türk vatandaşlığına geçmek için “ergin olma” ve “Türkiye’de 5 yıl geçerli ikamet izni” şartı gerekiyordu.

Türk vatandaşlığına geçmek için ergin olan çocukların kendilerinin, ergin olmayan çocukların ise anne ya da babanın birinin başvurusu, diğer ebeveynin de muvafakati ile Türk vatandaşlığına geçişleri mümkün hâle getirildi.

İçişler Bakanlığı, yeni düzenlemeye ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bu düzenlemeyle, mavi kartlı kişilerin çocuklarının anavatanları ile bağlarının kopmaması ve bu bağların güçlü bir şekilde devamı, kültürel aidiyetlerinin korunması amaçlandı.” açıklaması yaptı.

İçişler Bakanlığı açıklaması şu şekilde;

Mavi Kartlılar Kütüğüne Kayıtlı Çocukların Türk Vatandaşlığına Geçişteki Şartlar Kaldırıldı

29.04.2022

Bakanlığımız, izin alarak Türk vatandaşlığından çıkan mavi kartlıların çocukları için kolaylık sağladı. Buna göre mavi kartlıların ergin çocukları; kendilerinin başvurusu ile ergin olmayanlar ise anne ya da babanın birinin başvurusu diğer ebeveynin muvafakatı ile Türk vatandaşlığını kazanabilecek.  Ayrıca Türk vatandaşlığı için “ergin olma” ve “Türkiye’de 5 yıl geçerli ikamet izni” şartı da kaldırıldı.

Bakanlığımız, yaşadıkları ülke nedeniyle ikinci bir vatandaşlığa izin verilmediği için Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalan ve mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı olanların çocukları için yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Yeni düzenlemeyle, kanunda belirtilen istisnalar dışında aynen Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya devam eden mavi kartlılar kütüğüne kayıtlıların çocuklarının ergin olanlarının kendilerinin başvurusu, ergin olmayanların ise anne ya da babasının birinin başvurusu, diğer ebeveynin muvafakatı ile Türk vatandaşlığını kazanabilecek. 

Ayrıca Türk vatandaşlığı için “ergin olma” ve “Türkiye’de 5 yıl geçerli ikamet izni” şartı da kaldırıldı.

Bu düzenlemeyle, mavi kartlı kişilerin çocuklarının anavatanları ile bağlarının kopmaması ve bu bağların güçlü bir şekilde devamı, kültürel aidiyetlerinin korunması amaçlandı.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler