13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Merkel’den Yeşil Işık: Aşılananlar Kısıtlamalardan Muaf Tutulabilir!

Merkel’den Yeşil Işık: Aşılananlar Kısıtlamalardan Muaf Tutulabilir!


Almanya’da korona virüs önlemleri kapsamında aşı olanlar ile olmayanlar arasında belirli kısıtlamalarda farklılıklar olabileceği kaydedildi.

Almanya’da korona virüs salgınıyla ilgili, “aşılananlara özel haklar” konusu son günlerde yine tartışma konusu oldu. Başbakan Angela Merkel de böyle bir ayrıcalığa yeşil ışık yaktı. Aşı olanlar ile olmayanlar arasında belirli kısıtlamalarda farklılıklar olabileceğini söyledi. Aşı olmayanların bazı şeyleri yapamayabileceklerini ifade etti. Buna göre aşı olanlar için restoran, kafe, sinema, konser gibi bazı mekânların tekrardan serbest olabileceği ifade ediliyor.

Aşı Olanlar Tüm Haklara Tekrardan Sahip Olabilecek

Öte yandan Avukat Uwe Schlegel’e göre, bu durumda özel haklardan bahsetmek pek doğru değil. Schlegel, konuyla ilgili “Birisi aşılanmış ve tıbbi olarak bu kişinin, virüsü başkalarına bulaştırmayacağı tespit edilmişse, söz konusu kişi, pandemiden önceki tüm haklarına tekrardan sahip olabiliyor.” diye belirtirken, burada aşı olanlar için herhangi bir özel haktan bahsetmenin mümkün olmadığını savunuyor.

Restoran Sahipleri Aşı Olmayanlara Giriş Yasağı Koyabilecek

Ancak bu kişilerin, aşı olmayanlara kıyasla diğer haklardan faydalanabileceklerini ifade eden Schlegel, Aşı olanların, restoran gibi mekânları kısıtlamasız bir şekilde ziyaret edebileceğini, restoran ve hotel sahiplerinin de aşı olmayanlara giriş yasağı koyabileceğini söyledi. Avukat Schlegel, bunun hukuki açıdan da mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Devlet Daireleri, Süpermarket Ve Toplu Taşıma Araçlarında Zorunlu Olmayacak

Öte yandan günlük ihtiyaçların giderildiği mekânlarda aşı belgesi zorunluluğunun hiçbir şekilde uygulanmayacağı kaydediliyor. Buna göre, devlet daireleri, toplu taşıma araçları, süpermarketler gibi mekânlarda aşılı-aşısız farkının bulunmayacağı ifade ediliyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn da bu yerlerde kesinlikle böyle bir farkın olmayacağının altını defalarca çizmişti.

Sağlık Bakanlığı Aşı Dağıtımında Atağa Geçti

Öte yandan Almanya Sağlık Bakanlığı, aşı dağıtımı konusunda atağa geçti. Buna göre Sağlık Bakanı Jens Spahn, eyaletlere seslendi. Şubat ayının ilk üç haftası için öngörülen aşıların tamamının dağıtılması yönünde çağrıda bulundu. Spahn’ın bu çağrısı sonrası, şubat ayının ilk üç haftasında ülke çapında bu dönem için öngörülen tüm aşıların dağıtılması bekleniyor.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler