4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Nakit Para ile Seyahat, Limit 10.000 Euro

Nakit Para ile Seyahat, Limit 10.000 Euro


Seyahat edenlerin yanında taşıyabileceği nakit para sınırı 10.000 Euro.

Yolculuk yaparken yasal sınırın üstünde nakit para taşıyacaksanız ve gümrük kontrollerinde paranızı kaybetmek istemiyorsanız, beyan edin.

Sınır kapılarında görevli olan memurların ülke fark etmeksizin, özellikle nakit para konusunda çok sıkı kontrol yaptığı biliniyor. Buna rağmen her yıl bir ya da daha fazla kişi yanında yasal sınırın üstünde para taşıdığı ve beyan etmediği için hem ceza alıyor hem de parasını kaybediyor.

Sınır 10 Bin Euro

Avrupa içerisinde seyahat eden yolcunun yanında en fazla 10.000 Euro’ya kadar nakit bulundurma hakkı var. Eğer 10.000 Euro ve üzerinde bir miktarla uçağa binilecekse, bunu gümrük kontrol noktasından geçmeden önce, yazılı olarak beyan edilmesi gerekmekte. Aynı durum karayolu ile seyahat edecek kişiler için de geçerli.

Birçok Avrupa ülkesinde gümrük memurları, bilhassa Türkiye’ye gidecek yolcuların yanlarında yüksek miktarda parayla seyahat etmeye çalıştığını belirtiyor ve bu yolcuların sıkı kontrolden geçirildiğini söylüyor.

Yanınızda Ne Kadar Nakit Para Var?

En son hem Almanya’nın Karlsruhe Havalimanında hem de Sırbistan Vrashka Chuka sınır kapısında yaşandı.

Almanya’nın Karlsruhe Havalimanı’ndan Türkiye’ye uçmak isteyen bir yolcu gümrük memurlarının kendisine yönelttiği “Yanınızda ne kadar nakit para var?” sorusuna, yanında 20 bin frank olduğunu belirtti. Yapılan aramada ise yolcunun 20.000 frank haricinde 225 Euro artı 3.615 Türk Lirası olduğu anlaşıldı. Yolcu hakkında, önceden gümrüğe yazılı olarak bildirmediği miktarda nakit bulundurmaktan yasal işlem başlatıldı

Sırbistan’da Niş kentinin kuzeyinde bulunan Vrashka Chuka sınır kapısında yaşanan bir olayda da BMW marka bir otomobili gümrük kontrolünde durduruldu. Bulgar plakalı aracın sürücüsü kendisine ne kadar para taşıdığını soran memurlara “gümrük kurallarını aşmayan bir miktar” cevabını verdi. Buna rağmen aracı kontrol eden gümrük memurları, toplam 50.000 Euro buldu. Yetkililer kişi başına 10.000 Euro sınırının aşıldığını belirterek 40.000 Euro’ya el koydu. Sürücü hakkında işlem başlatıldı

Bildirirsem Ne Olur?

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan uçuşlarda yolcunun yanındaki 10.000 Euro’yu aşan parayı sözlü olarak gümrüğe bildirmesi yeterli oluyor. Ancak Avrupa Birliği dışında bir ülkeye uçan yolcuların (Örneğin Türkiye) bunu yazılı olarak beyan etmesi gerekiyor. Bu yolla özellikle yasadışı yollardan elde edilen gelirlerin tespit edilmesi hedefleniyor.

Yani yolcuların gümrük kontrol noktasından geçmeden önce yetkililere başvurup “Benim yanımda sınırı aşan para var” bilgisiyle bir form doldurması gerekmekte.

Bu işlem ücretsiz yapılıyor. Bu beyan esnasında kişiye paranın kaynağı sorulabiliyor. Yolcunun bu soruyu cevaplaması gerekiyor. Verilen bilgiler “şüpheli” olarak bulunursa yapılan sorgu genişleye biliyor.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,724BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler