12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Olaf Scholz: Çifte Vatandaşlık Yolu Açılıyor!

Olaf Scholz: Çifte Vatandaşlık Yolu Açılıyor!


Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın bir göç ülkesi olduğuna işaret ederek, Alman vatandaşlığına giden yolu kolaylaştıracaklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, yeni hükümetin gelecek yıllarda izleyeceği siyasete ilişkin değerlendirmede bulundu. Scholz, Almanya’nın bir göç ülkesi olduğuna işaret ederek “Bu nedenle kendimizi göç ve entegrasyon toplumu olarak görmenin zamanı gelmiştir. Buna Alman vatandaşlığına giden yolu kolaylaştırmamız da dahildir. Tam siyasi katılımı ve dolayısıyla daha iyi entegrasyonu ancak bu şekilde sağlayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Onların Sosyal Hayata Tam Olarak Katılma Hakkı Vardır

Ülkede çok sayıda göçmen kökenli kişinin yaşadığını anımsatan Scholz, “Milyonlarcası burada doğdu. Birçok aile nesillerdir Almanya’da yaşıyor. Sözde misafir işçi olarak onların ebeveynleri ve büyükanne-büyükbabası ülkemizin kalkınmasına ve refahına büyük katkı sağladı. Nüfusumuzun neredeyse dörtte birinden konuşuyoruz. Onların sosyal hayata tam olarak katılma hakkı vardır.” şeklinde konuştu.

Demokrasimizin En Büyük Tehdidi Aşırı Sağcılıktır

Çoklu vatandaş olmaya imkân vereceklerini ifade eden Scholz, “Yasal göçü teşvik eden ve düzensiz göçü azaltan akılcı bir göç politikası izleyeceğiz.” dedi. Scholz, güvenlik birimlerinin aşırılıkla ve organize suçla mücadele edeceğini dile getirerek “Demokrasimizin en büyük tehdidi aşırı sağcılıktır.” ifadesini kullandı. Dış politika konularına da değinen Scholz, Avrupa Birliği’nin (AB) başarılı olması konusunda Almanya’nın özel sorumluluk taşıdığını belirterek seleflerinin izlediği politikayı takip edeceklerini söyledi.

Başbakan Scholz, yeni kurulan Alman hükümeti ile ülkeyi gelecek on yıllara hazırlayacağını ifade ederek burada “ilerici” bir siyaset izleyeceğini kaydetti.

Bu Salgınla Büyük Kararlılıkla Mücadele Edeceğiz

Scholz, salgındaki durumla alakalı da konuşurken, durumun zor ancak çözümün de belli olduğunu belirtti. İnsanlar arasında temasların azaltılmasını ve özellikle aşı yaptırılmasını istedi. Yıl sonuna kadar 30 milyon aşının uygulanmasının hedeflendiğini ifade eden Scholz, salgın öncesi hayatın ve özgürlüklerin geri dönmesi için hükümetin elinden geleni yapacağını vurguladı. Scholz “Bu salgınla büyük kararlılıkla mücadele edeceğiz ve evet, bu mücadeleyi kazanacağız.” ifadesini kullandı.

Şahin Ve Türeci Milyonlarca İnsanın Hayatını Kurtardı

İlerici olmanın öneminin salgın sırasında görüldüğünü aktaran Scholz, BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in mRNA teknolojisiyle Kovid-19’a karşı aşıyı Almanya’da geliştirdiklerini anımsattı. Bu salgının çok daha şiddetli geçmemesini, Türeci ve Şahin’in geliştirdiği aşıya borçlu olduklarını vurgulayan Scholz, “Bu bir abartı değil. Mainz kentindeki bu iki araştırmacı, dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtardı.” şeklinde konuştu.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler