12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Rüşvet Alamayan Bulgar Polisinden Türk Şoföre Tokat

Rüşvet Alamayan Bulgar Polisinden Türk Şoföre Tokat


Hatalı sollama gerekçesiyle durdurulan ve ceza yazmamak için rüşvet istenen Türk tır şoförünün, Bulgar polisi tarafından saldırıya uğradığı anlar kameraya yansıdı.

Türkiye’nin batı sınırlarından çıkış yapan sürücülerin korkulu rüyası olan Balkan ülkeleri polisleri yeni bir skandala daha imza attı.

Adları rüşvetle anılan komşu ülkelerin otobanlarındaki trafik polisleri, bir Türk şoföre musallat oldu.

Türkiye’de uluslararası nakliyat firmasında tır şoförü olarak çalışan Muhsin Kazan, Almanya’ya götürdüğü tekstil ürünlerini boşaltıp, ülkeye dönmek için yola çıktı.

Rüşvet Alamayan Bulgar Polisinden Türk Şoföre Tokat

Durdurup Rüşvet İstendi

Önceki gün Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında otoyolda ilerleyen Kaplan, Bulgar polisler tarafından hatalı sollama yaptığı gerekçesiyle durdurulurken, para cezası uygulanacağı söylendi.

Para Alamayınca Tokatladı

Bulgar polislerin bir süre kendisi ile konuştuğunu ve daha sonra rüşvet istediğini söyleyen Kaplan, vermeyince de tokatlandığını anlattı.

Kaplan’ın Bulgar polisler tarafından tokatlandığı anlar ise kullandığı tırın kamerasına anbean yansıdı.

Anlamadığım Anda Tokadı Yapıştırdı

Sofya yakınlarında otoyolda yokuş yukarı ilerlediğini söyleyen Muhsin Kazan, önünde bulunan 3 tırı diğer araçlar gibi kendisinin de solladığını belirtti.

Daha sonra Bulgar trafik polisi ekibi tarafından durdurulduğunu anlatan Kazan, diğer sollayan Bulgar sürücülere polisin işlem yapmadığını kaydetti.

Ceza Yok, Çorba Parası Ver Git

Kazan, polislere diğer araçları neden durdurmadıklarını sorduğunu belirtip, “Arabamda kamera kayıtları var, onlara bakmalarını istedim. Polis, bana önce cezamın olduğunu sonra da ‘Yok ceza çorba, kahve ver git’ dedi. Ben de para veremeyeceğimi söyleyip, cezamı yazmalarını istedim. Onlar kendi aralarında konuşuyorlardı, ben bir iki adım geri gittim.

Komşu Çorba Veriyor Musun

Bunlar yine konuşurken bana ‘Komşu çorba veriyor musun, vermiyor musun’ dedi. Bunlar kendi aralarında bir şeyler daha söylediler. Ben de ‘Gereken neyse yapın’ dedim. ‘Tamam komşu’ dedi. Arabadan indi, ben de bir şey söyleyecek zannettim ve hiç anlamadığım bir anda bana tokadı yapıştırdı.” dedi.

100 Euro İstedi

Bulgar polisi tarafından darbedilmesinin ardından kendisine ceza yazılmaması için 100 Euro rüşvet istendiğini belirten Kazan, şunları söyledi:

“Ben o anda sendeledim. Kolumdan tuttu, ‘Haydi arabaya; ehliyet, ruhsat’ dedi. Arabanın yanına geldik. Kameranın görünmez yanında bana ‘Komşu yok problem, sen güzel karakter. Ver 20 Euro çorba, sen devam et. Senin cezan 100 Euro’ dedi.

Gerekeni Yapın Dedim

Ben de ‘Para vermiyorum’ dedim çünkü dayağı yedim, arabamda da kamera var. Onu da şahit olarak görüyorum. ‘Hiçbir şey vermiyorum, gerekeni yapın’ dedim. Bunlar tutanakları tuttular, imzalatmak istediler ben imzalamadım çünkü ben Bulgarca bilmiyorum. Bilmediğim bir şeye imza atmam. ‘Komşu burada Bulgarca da var, İngilizce de var. Bunu imzala’ dedi. Ben İngilizce de bilmiyorum dedim. ‘O zaman bekle, transport polis geliyor, sana 500 ve 1000 Euro ceza var’ dedi. Ben de ‘Yazın cezayı’ dedim, beklemeye başladık.

Firmadan Video Kayıtlarını İstedim

Daha sonra beni aldılar, onların karakolunun olduğu şehre doğru gittik. Otoyoldan çıktık, beni bir tarlanın kenarında beklettiler. Bunlar gitti, ben o arada firmamı aradım, video kayıtlarını istedim. Sofya Büyükelçiliği’ni aradım, devreye soktum.

Yaklaşık 1 saat sonra geldiler ama bu sefer süt dökmüş kuzu gibilerdi. ‘Kaptan lütfen gelir misin?’ gibi konuştular. Tekrar ceza makbuzu yazmışlar ve imzalamamı istediler. İmzalamadım çünkü konsoloslukla görüştüğümde bana ‘İmzalama’ dediler. İmzalamadım, bana daha sonra yola devam edebileceğimi söylediler.”

Şoför Arkadaşlar, Araçlarına Kamera Taktırsın

Olayın ardından Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ne görüntüleri gönderip, şikayetçi olduğunu anlatan Kazan, “Büyükelçiliğe hem telefonla hem de maille şikâyette bulundum. Kamera kayıtlarını da gönderdim. Onlar da ilgilendiler. Bulgar şoför arkadaşlar da sosyal medya sayfalarında paylaşmışlar. Büyüklerimizden ricam, yıllardan beri devam eden şu olaya bir el atsınlar.

Şoförlerin, yazın gurbetçilerimizin çektiği, bize ‘İllallah’ dedirtti. Kamera taktırmasam bu olayı hiçbir şekilde ibraz edemezdim. Benim tavsiyem, ellerinde imkân varsa arabalarına kamera taktırsınlar. Ben taktırdım. Yoksa elleri ceplerinden çıkmaz; devamlı kahve, çorba parası. Kameramın sayesinde rüşvet vermeden geldim.” dedi.

Başımıza Sürekli Geliyor

Muhsin Kazan, Bulgaristan ve Sırbistan’da polislerin rüşvet isteme olaylarının sürekli başlarına geldiğini dile getirerek, “Ben bunu belgeledim. 5 bin TL verdim, arabama kamera taktırmıştım. Bu kameranın sayesinde sesimiz duyulsun artık. Herkes görsün bu eziyetlerimizi. Bu eziyetlerden biz bıktık. Türkiye’de yükümüzü yükleyip daha Kapıkule’den çıkmadan düşünmeye başlıyoruz; acaba Bulgaristan’da ceza yiyecek miyiz, rüşvet verecek miyiz, diye. İki ülkeden ortalama 100 Euro civarında rüşvet veriyoruz.

Bulgaristan’ın çıkış, Sırbistan’ın giriş kapısında tekstil yüklü araçlardan sırf hangara çekip mala bakmamak için ‘Komşu sende tekstil var, ver 20 Euro’ diyorlar. Sorgusuz, sualsiz 20 Euro veriyoruz.

Güya tekstilin markasına, fatura değerine bakacakmış. Onlar da tekstil koli halinde yüklendiği için arabadan bizim indiremeyeceğimizi bildikleri için direkt 20 Euro alıyorlar. Bizde 20 Euro hazır. Az miktarda tekstil olduğunda itiraz ediyoruz, 10 ya da 5 Euro’ya düşürüyoruz.” diye konuştu.


Havadis.at

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler