15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Salmonella Nedeniyle Kinder Sürpriz Yumurtaları Geri Çağrılıyor!

Salmonella Nedeniyle Kinder Sürpriz Yumurtaları Geri Çağrılıyor!


İngiltere’de 60’tan fazla çocuğa, Kinder Sürpriz yumurtalarıyla bağlantılı bir salgında salmonella bulaştığı ve İrlanda, Fransa, Almanya ve İsveç’te vakaların görülmesi üzerine harekete geçen Belçika Federal Gıda Ajansı (FAVV), üretici firma Ferrero’da geniş çaplı araştırma başlattı.

FAVV açıklamasında Ferrero firmasının ürettiği “Kinder Sürpriz, Kinder Sürpriz Maxi, Schoko topları, Kinder Mini Yumurtalar”nın toplatıldığı belirtildi.

Satıştan Kaldırılan Ürünler:

Belçika’nın güneyindeki Aarlen şehrinde bulunan Ferrero fabrikasında üretilen ve satıştan kaldırılan ürünlerin bilgileri şu şekilde:

  • Son kullanma tarihi 11/07/22 ile 7/10/22 arasında olan Kinder Surprise (20g ve 3x20g)
  • Son kullanma tarihi 10/08/22 ile 10/09/22 arasında olan Kinder Surprise Maxi,
  • Son kullanma tarihi 10/08/22 ile 10/09/22 arasında olan Schoko-Bons
  • Son kullanma tarihi 10/08/22 ve 10/09/22 arasında olan Kinder Mini Eggs.

Ferrero şirketi açıklamasında son kullanma tarihleri açıklanan ürünlerin tüketilmemesi ve geri gönderilmesini istedi.

Araştırma Ferrero’yu İşaret Etti

FAVV bu ürünlerin küçük çocuklar arasında popüler olduğunu özellikle yaklaşan Paskalya nedeniyle daha dikkatli olunması gerektiğini belirtirken, ebeveynlere ve çocukların velilerine, evlerindeki ürünlerin geri çağırmadan etkilenip etkilenmediğini kontrol etmeleri çağrısında bulundu.

Belçika Federal Gıda Ajansı henüz ülkede bir vakaya rastlanmadığını ancak Avrupa’nın farklı ülkelerinde ortaya çıkan vakalar nedeniyle geniş çaplı inceleme başlatıldığını ve bunun sonucunda bulguların Ferrero şirketini işaret ettiğini kaydetti.

FAVV, Toplum sağlığı hizmetleri ve Ulusal Referans Laboratuvarı Sciensano ile birlikte ülkedeki şüpheli vakaların da incelendiğini aktardı.

Salmonella Nedir?

Salmonellanın belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, kusma ve ateş yer alıyor. Bu belirtiler söz konusu gıdanın tüketilmesinden sonraki 6 ila 72 saat içinde ortaya çıkıyor. Küçük çocuklar, hamile kadınlar, bağışıklığı azalmış kişiler ve yaşlılarda semptom geliştirme riski daha yüksek oluyor. Vakaların çoğunda birkaç gün içinde belirtiler ortadan kalkarken, özellikle küçük yaştakiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin zaman zaman hastaneye kaldırılması gerekebiliyor.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler