15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Sıla Yolu İçin Araba Alacaklar Dikkat. Her Üç Araçtan Birinin Kilometresi Düşürülüyor

Sıla Yolu İçin Araba Alacaklar Dikkat. Her Üç Araçtan Birinin Kilometresi Düşürülüyor


Almanya’da 2. el oto dolandırıcılığı: her üç araçta bir kilometre düşürülüyor! Almanya’da ikinci el otomobillerde kilometre düşürme dolandırıcılığı patladı. Polisten yapılan açıklamada, her üç araçta bir kilometrenin düşürüldüğü aktarıldı.

Almanya’da ikinci el otomobillerde kilometre düşürme dolandırıcılığı ve bununla beraber fahiş fiyat artışı devam ediyor. Alman polisinden yapılan açıklamada, ülke genelinde her üç otomobilden birinin kilometresinin düşürüldüğü bilgisi aktarıldı.

Araçların kilometresi sadece kilometre göstergesinde değil, aracın beyninde de kayıt oluyor. Buna göre kilometre düşürülse dahi, bilgisayar bağlantısı ile aracın asıl kilometresi görülebiliyor.

Kişisel Bilgi Kapsamına Giriyor

Mevcut hukuki durumda araç bilgileri, kişisel bilgi kapsamına giriyor. Buna göre bu bilgiler sadece araç sahibinin müsaadesi ile üçüncü şahsa iletilebiliyor. Veri koruma hakkı araç satıldıktan sonra da geçerliliğini koruduğu için, söz konusu dolandırıcılığı yapan kişi, polisin eski verileri verme talebini reddedebiliyor. Bu kural, kilometrenin düşürülmesinin ortaya çıkması durumunda da geçerliliğini koruyor. Bunun da sahtekarlık yapan kişilerin gerçek manada hukuk önünde yargılanmasını engelleyen bir durum olduğu ifade ediliyor.

Avrupa Parlamentosu, 2017 yılında yayınladığı yeni tüzükte, yeni üretilecek araçların dolandırıcılığa karşı güvenilir olması maddesini koydu. Ancak buna rağmen kilometre düşürme dolandırıcılığının önünün kesilemediği belirtiliyor.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler