12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Sıla Yolu Rehberi

Sıla Yolu Rehberi


Yola Çıkmadan Önce İyi Bir Hazırlık Gerekiyor.

İzin yola çıkmadan önce başlar, Yola çıkmadan önce iyi bir hazırlık yapın. Yolda problem yaşamak istemiyorsanız tüm belgelerinizi eksiksiz tamamlayın. Yoksa Sınırlardan geri dönmek veya tatilinizi başlamadan bitirmek zorunda kalabilirsiniz.

Pasaportlar:

Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin. Sadece kendi pasaportunuzun değil, sizinle birlikte yolculuk edecek tüm aile fertlerinin pasaport sürelerine iyice bakın. Pasaportlarınız en az 6 ay geçerli olmalı. Ama 1 ayda kalsa geçilebiliyor. 

Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Avusturya, Slovenya sınırlarında pasaport kontrolü yok. Geçersiz pasaportla yola çıkarsanız, en geç Hırvatistan ya da Sırbistan’dan en yakın Konsolosluğa geri çevrilirsiniz.

Güzergah üzerindeki Türk Büyükelçilikleri pasaport uzatmıyor ya da yenilemiyor. Sadece Türkiye’ye gidebilmeniz için 6 Aylık geçici pasaport veriyor. Yabancı konsolosluklarda da geçici pasaport veriliyor (Yaklaşık 90.-€)

Bebeklerde 12 yaşına kadar küçük çocuklar da alman kimlik verilmemekte bunun yerine kinder-ausweis’leri (çocuk kimliği) vardır bununla hava yolu ile yurtdışına çıkmak mümkün.

Karayolunda Pasaport (Kinderreisepas)  çıkarttırmanız gerekli.

Biometrik Kimlik Kartı:

Avrupa Birliği (AB) Vatandaşı olanlar geçerli kimlik kartlarıyla Sırbistan, Makedonya ve Bulgaristan üzerinden de seyahat edebilirler. Ancak dikkat! Sırbistan ve Makedonya’da AB eski kimlik kartları geçmiyor. Yeni Biometrik kimlik kartı isteniyor. Türk kimlik E-Oturum kartları kimlik olarak yeterli değildir, Pasaport olmadan seyahat için tek başına geçerli değil!

E-Oturum:

Yeni Biometrik pasaport sahiplerinin E-oturum kartı alması şart. E-oturum kartı çıkarmak en az bir veya iki ayı buluyor. E-oturum kartı izin tarihine kadar yetişmeyen yolcular, içerisinde geçerli oturma izni bulunan eski pasaportlarını mutlaka yanında bulundurmalı. Bu durumda sorunsuz seyahat edebilir.

E-oturum kartı olanlar sınırda Biometrik pasaportlarının yanında oturum kartlarını da göstermek zorunda. Sınır kapılarında E-oturum kartı mutlaka isteniyor. Bu yeni E-oturum kartınızı yanınıza almayı unutmayın ve iyi muhafaza edin. Sınır polisinin E-oturum kartını pasaportla birlikte geri verdiğinden emin olun. Kart küçük olduğu için düşme ihtimali yüksek.

Ayrıca refakat hanede kayıtlı 16 yaşına giren çocuklar için E-oturum kartı şart. Biometrik Kimliği olanların Pasaport göstermesine gerek yoktur!

Pasaport ve Oturum kartları ile ilgili ayrıntılar

Fiktionsbescheınigung Aufenthaltstitel (De)

Pasaportunuzun, Oturumunuzun süresi bitmiş ise veya yeni Pasaport çıkarttırmış iseniz:

Geçici Oturumu olanlar -Befristet:

Oturum kartınızın süresi bitmiş veya yeni pasaport alınca oturum kartı yetişmemiş ise, Ausländerbehörde (Yabancılar Dairesi) Fiktionsbescheinigung almanız gerekir. Hava, Kara, Deniz seyahatlerinde aynı oturum kartı gibi geçerlidir.

Süresiz Oturumu Olanlar -Unbefristet:

Eski pasaportunda oturumu yapışık olanlar veya oturumu kart şeklinde olanlar Fiktionsbescheinigung almasına gerek yoktur. Süresi bitmiş eski pasaportunuz, oturum kartınız ile birlikte yeni gelen pasaportunuzu yanınızda götürdüğünüzde sınırlardan sorunsuz şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Süresiz Oturumu Olanlar -Oturum Kartı Süresi Bitenler:

Pasaportunuz ve Tarihi dolmuş oturum kartı olanlar, süresiz oturum kartını yenilemek ve yenisini almak için başvuru yapanlar.

Eğer Kartınız yetişmez ise yine Ausländerbehörde (Yabancılar Dairesi) Aufenthaltstitel Başvuru belgesi (Bescheinigung) alarak, eski tarihi dolmuş oturum kartı, Pasaport ve bu belge ile yola çıktıklarında sorunsuz seyahat edebilirler.

Récépissé (Fransa Geçici Oturum Kartı) (FR)

Récépissé Fransa’da oturum kartı süresi dolanlara verilen Belgedir. Fransa’da verilen geçici oturum kartı eğer ilk oturum için başvurulduysa gitmek imkansız. Uçak ile seyahatlerde sıkıntı çıkmıyor.

Récépissé (geçici oturum belgesi) ile yola çıkacaklar Hırvatistan ve Macaristan’dan geri döndürüle bilirler!

Bu durumda Konsolosluktan edindiğimiz bilgiye göre Hırvatistan kesinlikle kabul etmiyor! Üyelerimizden ‘de edindiğimiz bilgilere göre Macaristan, Süresi biten eski kart yanınızda olursa müsaade ediyor. En son ihtimalle sorunsuz olarak İtalya- Yunanistan üzeri Gemi ile gidip gelmeniz mümkün.

Araç Ruhsatı Ve Yeşil Sigorta Kartı:

Aracınızın Ruhsatı (Fahrzeugschein) ve yeşil sigorta kartını (Grüne kart) yanınıza alın. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye ve Sırbistan kısmının açık ve süresinin dolmamış olmasına dikkat edin. Eğer Sırbistan kısmı kapalı ise sınırda sigorta yaptırmak durumunda kalabilirsiniz. Türkiye kısmı açık değilse, Kapıkulede veya İpsala’da sigorta yaptırmanız gerekir.

Türkiye’de yapılan Sigorta sadece karşı tarafın masrafını karşılar. Sigorta kartınızda Türkiye’nin ülke kodu olan TR’nin ve Sırbistan’ın SRB yanında çarpı (X) işareti varsa, sigortanız Türkiye ve Sırbistan’a kapalı demektir. Sigortanızla konuşup ek ücret dahilinde bu ülkeleri de Sigorta kapsamına aldırabilirsiniz.

Araç Ruhsatı ve Sigorta kartı ile ilgili ayrıntılar

Vekalet (Vollmacht):

Araç başkasına veya Firmaya, ya da Kendi Firmanıza ait ise, mutlaka vekalet almalısınız. Vekaleti onaylı olarak, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) veya yaşadığınız ülkenin Otomobil Kulübü, Noterlik ya da Başkonsolosluklardan alabilirsiniz.

Araç kendi şirketinize bile ait olsa, yine vekalet almak zorundasınız. Ya da firmanın size ait olduğunu gösteren bir belge (Urkunde) Türkçe-İngilizce. Başkasına ait araçla vekaletname olmadan yabancı ülkelere seyahat edemezsiniz, Türkiye’ye de giriş yapamazsınız! Araç Sigortası Başkasının üzerine ise herhangi bir sorun teşkil etmez.

Vekalet ile ilgili ayrıntılar 

185 Gün Şartı:

Türkiye gümrük mevzuatına göre yabancı plakalı araç Türkiye’de bir yılda en fazla 185 gün (6 ay) kalabilir. 185 gün sonra aracınızla çıkış yapmak zorundasınız. Araçla tekrar Türkiye’ye giriş yapabilmeniz için yurt dışında 185 gün kalmış olmanız şart.

Yeni bir araç almış olsanız bile, 185 günü yurt dışında doldurmanız gerekiyor. Türkiye’de aracınızla 185 günden az kaldıysanız, geri kalan süreyi 1 yıl içerisinde tekrar kullanabilirsiniz.

Emekliler İçin 185 Gün Şartı

Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma süresi 24 aya çıkarıldı. Ama 185 gün yurt dışında kalma şartı halen geçerli. Türk vatandaşları, Mavi Kartlılar ve emekliler araçlarıyla Türkiye’de iki yıl (730 gün) kalabilir.

Ancak yasa, yabancı plakalı aracıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen bir kişinin son bir yıl içinde toplam 185 gün yurt dışında kalmış olmasını şart koşuyor. Aksi takdirde yurt dışında yaşıyor sayılmıyor ve aracı içeri bırakılmıyor. Kişinin Türkiye’den son çıktığı tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde toplam ne kadar yurt dışında kaldığını hesap ediyoruz. Son 365 gün, yani bir yıl içinde toplam 185 gün yurt dışında kaldıysa, aracıyla Türkiye’ye sorunsuz girebilir.

Yani kişi son bir yılda 365 günün çoğunu yurt dışında geçirdiyse, bir mesele yok. Ama toplamda 185 gün yurt dışında kalmadıysa, o zaman aracıyla Türkiye’ye giremez.” Uçakla dahi Türkiye‘ye gelmiş olsanız, Türkiye!de kaldığınız günler, 185 gün kuralına tabiidir.

“Sorun daha çok emeklilerde veya serbest çalışanlarda yaşanıyor. Bunlar zamanın çoğunluğunu Türkiye’de geçiriyor. Antalya’da yazlığı var. Veya memlekette evi var, orada kalıyor. Uçakla gelip gidiyor. Uçakla Türkiye’ye gelince, Türkiye’de geçirdiği sürelerin sayılmadığını zannediyor. Uçakla da gelse, Türkiye’de toplam olarak 365 gün içinde altı aydan fazla kaldıysa, yurt dışından araba getirme hakkını kaybediyor.

Yurtdışı Sağlık Sigortası (Auslandskrankenschutz):

Yabancı ülkeler için hastalık ve Sağlık sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi almayı unutmayın. Seyahat sağlık belgesini Türkiye’de SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) da ücretsiz olarak Türkçe’ye tercüme ettirin ve onaylatın, Devlet hastanelerinde (Acil) tedavi ücreti ödemelisiniz. Yoksa masrafları peşin ödemek zorundasınız.

Seyahat sağlık belgeleri çalışanlar için 6 hafta, emekliler için 6 ay geçerlidir. Bağlı bulunduğunuz Otomobil Kulübünden de Plus veya Gold üyelik opsiyonu ile özel sigorta yaptırabilirsiniz.

Yol Yardımı (Assistant/Pannenhilfe):

Uzun Yola çıkmadan önce mutlaka bir Yol yardımı veya Otomobil Kulübüne üye olun. Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun. Üyeliğinizin hangi şartları kapsadığına dikkat edin, mutlaka Avrupa genelinde hizmet alabileceğiniz Paket üyelikleri seçin.

Trafik Kuralları ve Ehliyet:

Sürücü belgenizi Yola çıkarken almayı unutmayın! Uluslararası Sürücü belgesi artık hiçbir ülkede sorulmuyor, o yüzden boşuna para verip çıkarttırmakla uğraşmayın. Otoyollarda Uyulması gereken kurallar her ülkenin sınırından girdikten 20-50 metre sonra Levhalarla belirtilmiştir.

Bazı ülkelerde (Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan) Farlarınızı 24 saat açmanız gerektiğini unutmayın. Hız Kurallarına uyun! Özellikle Avusturya Güzergâhında Otoyollarda sabit radar olduğunu unutmayın. Sırbistan Makedonya ve Bulgaristan’da Polis Yollarda hız kontrolü yapmakta ve ağır cezalar kesmektedir.

Bulgaristan 2020 Nisan ayından itibaren 5 yıl geriye dönük Radar cezalarını tahsil etmeye başladı. Sınırdan girerken Araç Plakanız üzerinden eski radar cezanız görünüyor ve hemen sınırda ödemeniz isteniyor. Herhangi bir Radar kaydı verilmiyor, ödemez iseniz giriş yapmanıza müsaade edilmiyor.

Uzun Yol İçin Araç Bakımı:

Yola çıkmadan önce aracınızın bakımını yaptırın. Uzun yol için bir CHECK-UP yaptırmakta fayda var, Camsuyu, Frenlerinizi Motor yağınızı ve Suyunuzu kontrol edin, Lastiklerinizin profillerine bakın en az 5 mm olmalıdır.

Aracınızı yüklediğinizde Lastiklerinize hava basmanız gerekmektedir. Yoksa Lastiklerinizin ömrü kısalır. Uzun yolda Lastikleriniz daha fazla ısınır bu nedenle sık sık havalarını kontrol edin. Gerekiyorsa yola çıkmadan Rot Balans ayarı yaptırın, Yedek lastik Bulundurun, Yeni araçlarda fabrika çıkışı yedek lastik bulunmamaktadır.

Lastik tamir setinizi kontrol edin eksiklerini tamamlayın. Değişmesi gereken motor kayışlarını mutlaka değiştirtin. Klimanızın kontrol edin, Eskimiş Filtreleri değiştirin. Camlarınıza Yağmur kaydırıcı (Regenabweiser) sürün, böylelikle yağmurlu havalarda önünüzü daha iyi görebilirsiniz

Uzun Yol İçin Aracı Yüklemek:

Uzun yola çıkmadan önce aracınızın son kontrollerini yapıp artık yüklemeye geçebilirsiniz. Aracınıza Bavullarınızı yüklerken önce yolda hiç kullanmayacağınız eşyalarınızın olduğu Bavulu en arkaya, sonra sırasıyla diğerlerini yerleştirin. Tavan Bagajınız var ise aracın Tavanını ortalayarak yerleştirin.

Dengesiz yerleştirilen bagaj veya yükler sizin sürüş konforunuz bozacak, aracınız savrulacak, Yakıt miktarı artacak ve lastikleriniz daha çabuk yıpranacak.

Aracımızda Olması Gerekenler:

 • İlk yardım çantası-Her kişi için Reflektörlü yelek-İkaz üçgeni-Çekme halatı-Yangın söndürücü

Olması Tavsiye edilenler:

 • 1 litre Motoryağı, Küçük bir tamir Seti (Pense, Tornavida, Kablo bağı, Koli bandı, Birkaç vida)
 • Aracınıza uygun yedek Ampul, Xenon’larda Gerek yok, Sigorta, Yedek lastik (İlk Yardım Lastik Tamir Fitil Seti İsteğe Bağlı.)
 • Tuvalet kâğıdı, Kâğıt Rulo, Islak mendil, ilaç (Ağrı Kesici, Ateş Düşürücü)
 • Yolda üzerinizi değiştirmek için Yedek ve Uzun kollu kıyafet, geceleri soğuk olacağını unutmayın.
 • Küçük yaş çocuklarınızın araç koltuklarını mutlaka rahat edecekleri şekilde yerleştirin.

Beyan Edilecek Para Miktarı:

Ülkelere giriş yapacak veya transit geçecek her 18 yaşını doldurmuş yolcuların üzerinde 10.000 Euro’ya kadar nakit para taşıma hakkı vardır.

Altın taşıma hakkı, Hava ve Deniz yoluyla 430 Euro, Kara yolu ile 300 Euro olarak belirlenmiştir.

10.000 Euro veya fazlası para taşıyorsanız Gümrüklerde beyan etmek zorundasınız. Para bulunduğu zaman paraya el konuluyor. Geri almak ise mümkün değil, üzerine Mahkeme ve ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Bozuk Para ve Yakıt Alımı:

 • Yola çıkmadan önce yanınıza yeterli miktarda bozuk para alın, Yaklaşık 100-200 Euro’yu gidiş-dönüşe yetecek şekilde 10-20’lik, birazda 1-2 Euro ve 0,50 Cent olarak bozdurun. Otoyol ücretleri, Tuvalet vs. için gerekecektir.
 • Hırvatistan, Macaristan, Bulgaristan ve Makedonya’ya girerken para bozdurun. Mümkünse o ülkenin parasıyla Yakıt alışverişlerinizi yapın, Para bozduracak vaktiniz yoksa EC-Maestro Banka Kartı ve Kredi Kartı ile yapın. Çünkü benzin istasyonları Euro ile ödemelerde çok düşük kurdan hesap yapıyor ve benzin çok pahalıya geliyorç
 • Yakıt alırken Mutlaka Pompanın üzerindeki Yakıt miktarına Litre olarak bakın veya Telefonla bir resim çekin, daha sonra kasada size verilen Fişteki bilgilerle karşılaştırın. Bazen Benzinliklerde vatandaşlarımız 20-30 Euro bir depoda dolandırılıyor. Yakıtlarınızı OMV, LUK Oil, Shell, BP gibi Benzinliklerden alın, Buralarda bedava WİFİ internet kullanma imkânınızda vardır.

Dinlenme ve Emniyet

24 Saat sürekli araç kullanamazsınız, bu hem sizi çok yorar hem de dikkatinizi dağıtır. Her 200 – 300 km. sonra araçtan inip birkaç adım atmak sizi daha zinde tutacaktır.

Enerji içeceklerinin veya kahvenin yorgunluğunuzu gidereceğine de inanmayın. Uykunuz geldiğinde mutlaka en yakın dinlenme tesisine girerek uyuyun. ‘Geç gitmek, hiç gidememekten daha iyidir’

Dinlenme tesislerinde Türkiye’de dâhil hem kendi güvenliğiniz hem de hırsızlıkları önlemek için Aracın içinde dışarıdan rahat görülecek şekilde Telefon, Kamera, Çanta tarzı şeyler sakın bırakmayın. Alarmınızda olsa, siz araçta uyusanız da bu hırsızlara engel değil.

YOL GÜZERGÂHI VE ÖNEMLİ TELEFONLAR

Hırvatistan Güzergahı

 • ALMANYA
  • Frankfurt, Würzburg,
  • Nürnberg, München,
  • Salzburg
 • AVUSTURYA
  • Salzburg, Villach,
 • SLOVENYA
  • Lübjana
 • HIRVATİSTAN
  • Zagreb
 • SIRBISTAN
  • Belgrad
  • Niš
  • Pirot
 • BULGARİSTAN
  • Sofia
  • Plovdiv
  • Svilengrad
 • TÜRKİYE
  • Kapıkule/Hamzabeyli/Dereköy
  • Edirne

Macaristan Güzergahı

 • ALMANYA
  • Frankfurt
  • Würzburg
  • Nürnberg
  • Regensburg
  • Passau
 • AVUSTURYA
  • Linz
  • Wien
 • MACARİSTAN
  • Budapest
  • Szeged
 • SIRBISTAN
  • Novi-Sad
  • Belgrad
  • Niš
  • Pirot
 • BULGARİSTAN
  • Sofia
  • Plovdiv
  • Svilengrad
 • TÜRKİYE
  • Kapıkule/Hamzabeyli/Dereköy
  • Edirne

Yunanistan Güzergahı

 • ALMANYA
  • Frankfurt
  • Würzburg
  • Nürnberg
  • Regensburg
  • Passau
 • AVUSTURYA
  • Linz
  • Wien
 • MACARİSTAN
  • Budapest
  • Szeged
 • SIRBISTAN
  • Novi-Sad
  • Belgrad
  • Niš, (Thessaloniki)
 • MAKEDONYA
  • Skopje
  • Demir Kapija
 • YUNANİSTAN
  • Evzoni
  • Thessaloniki
  • Kaval
  • Kiopi
 • TÜRKİYE
  • İpsala/Pazarkule
  • Tekirdağ/Edirne

Otoyol Ücretleri:

Sıla Yolu Güzergahı üzerinde birçok ülkede Otoyolları kullanmak için Vinyet almak zorundasınız. Aksi takdirde ağır cezalar ödeyebilirsiniz. Aldığınız Vinyetlerin Faturasını en az 1 yıl saklayın ve sakın atmayın.

Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan’da Elektronik vinyet veriliyor Cama yapıştırılmıyor. Bu yüzden Plakanızın ve Ülke Kodunuzun doğru yazıldığından emin olun, mutlaka kontrol edin. Avusturya, Macaristan, Slovenya, Çekoslovakya, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan’da Vinyet (Vignette) diğer Ülkelerde ise Otoyol gişelerinde ödeme yapıyorsunuz.

Etiket tipi Vinyetleri Cama Yapıştırmadan önce Tişörtünüze 1-2 defa dikkatlice hologramı bozmadan yapıştırıp daha sonra cama yapıştırırsanız camdan kolay sökülür, yoksa izin sonrası biraz uğraşırsınız. (DİKKAT Usulüne uygun yapıştırılmayan vinyetler geçeriz sayılır.)

Almanya’da ADAC’tan Avusturya ve Slovenya vinyeti alabilirsiniz. Ülkelerden çıkmadan benzinliklerden de diğer ülkelerin Vinyetini uygun fiyata alabilirsiniz. En uygun ve garanti olarak internet üzerinden www.tolltickets.com adresinden PayPal ile ödeyip online almakta mümkün. Vinyeti aldıktan sonra gelen e-maili veya aldığınız sayfanın son onay bölümünün resmini çekerseniz yolda Fatura gibi ibraz edebilirsiniz.

Türkiye Otoyolları İçin HGS Nedir ve Nereden Alınır:

HGS “Hızlı Geçiş Sistemi” Türkiye’de Köprü ve otoyollardan alınan geçiş ücretinin tahsili için kullanılan sistemdir. Türkiye’ye girince veya en fazla 15 gün içerisinde herhangi bir PTT Şubesinden Aracınızın Ruhsatıyla Form doldurarak etiket veya kart şeklinde alıp içerisinde bakiye yükleyip kullanabilirsiniz. Bazen kameralar etiketi okumayıp kaçak geçiş uyarısı verse de araç plakanız üzerinden cezasız olarak ücret bakiyenizden otomatik olarak düşülür.

4 Nisan 2019 Yılında yeni yürürlüğe giren kanuna göre;” Yabancı plakalı araçların kaçak geçişleri cezalı olarak Sınır kapılarında tahsil edilecektir.”

Sınırlarda problem yaşamamak için, Gümrük kapılarından çıkmadan önce HGS cezanız olup olmadığını kontrol ediniz.

Türkiye’ye Giriş işlemleri için yapılması gerekenler ve gerekli belgeler:

Araç Kayıt (Triptik)

 • Araç Sahibinin Pasaportu veya Biometrik kimliği
 • Türk pasaportu olanlar için T.C kimlik numarası
 • Uluslararası Yeşil Sigorta kartı (Grüne Karte)
 • Araç Ruhsatı (Fahrzeugschein)
 • Araç kendine ait değilse vekâletname (Vollmacht)

Emekli Olanlar

 • Yurt dışında emekli ise emeklilik belgesi (Rente Bescheinigung)

HAYIRLI YOLCULUKLAR DİLERİZ


Hazırlayan: İzin Yolu
Sıla Yolu Sevenler veya izin Yolu platformlarının izni olmadan kopyalanması veya dağıtılması yasaktır!

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler