18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Sıla Yoluna Çıkacak Sürücüler Dikkat! Bulgaristan’da Aracınıza El Konulabilir

Sıla Yoluna Çıkacak Sürücüler Dikkat! Bulgaristan’da Aracınıza El Konulabilir


Bulgaristan Sofya Büyükelçiliği yetkilileri sıla yoluna çıkacak sürücülerin pasaport, oturum kartı, hız sınırı ve ehliyet uyarısında bulundu.

Türkiye’nin Sofya Başkonsolosluğu yetkilileri, sıla yoluna çıkacak Avrupalı Türklerin Bulgaristan’dan geçerken nelere dikkat etmesi gerektiği hususunda Camia Haber’e açıklamalar yaptı.

Avrupa’da yaşayan Türklerden sıla yoluna çıkarken Bulgaristan’dan transit olarak geçecek vatandaşların her birinin, çocuklar dahil, pasaport ve ikamet sürelerini kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen Sofya Başkonsolosluğu yetkilileri, Sürücülerin ehliyetleri, yeşil sigorta kartları, kasko sigortaları varsa sigortada geçerli olduğunu gösteren belge yanlarında bulunmadığı durumlarda Bulgar yetkililer aracınıza el koyup bağlayabileceği uyarısını yaptılar.

Bulgar Yetkililer Taviz Vermiyor

Araç bağlama olaylarıyla sık sık karşılaşıldığını söyleyen Başkonsolosluk yetkilileri, “Yorulan sürücüler aracını kullanmak için eşine veriyor. Onlar da yanlarına ehliyet almadıysa yine arabayı bağlayabiliyorlar. Bulgar yetkililer, “unuttum, yanımda değil” gibi bahaneleri kabul etmiyorlar. Aracın plakasına el koyulup, araç bir ay bağlanabiliyor. Ayrıca araçların ruhsatlarının da yanlarında olması gerekiyor. Bulgaristan bu konulara çok dikkat ediyor ve tavizsiz davranıyor” ifadelerini kullandı.

Sıla Yolu’nun Türkiye’den önceki son durağı Bulgaristan Sofya Büyükelçiliği yetkilileri Camia Haber’in sorularını yanıtladı.

Oturum Belgeleri De Yanınızda Olmalı

Sıla yoluna çıkan sürücülerin pasaport ve oturum belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerektiğini söyleyen yetkililer, “Yeni pasaportların 10 yıllık süreleri dolmak üzere olduğu için çoğu kişinin oturum izinlerini almaları da yetişmiyor. Dolayısıyla eski ve yeni pasaportlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. Ayrıca, oturumları süreli olan vatandaşlarımızın Bulgaristan’dan geçişine vizesiz izin verilmiyor” diyerek sürücülerin bu hususa dikkat etmesi gerektiğini hatırlattı.

Giriş Çıkış Vizesi Alınmalı

Konsolosluk yetkilileri, Sıla yoluna oturumları süreli olan vatandaşların tek giriş değil giriş çıkış vizesi alması gerektiğini, Sırbistan Niş’teki Bulgaristan Başkonsolosluğundan da giriş ve çıkış vizesi alınabileceğini söyleyen Konsolosluk yetkilileri, AB vatandaşlarının sadece kimlikleriyle Bulgaristan’a gelebileceğini fakat Türk vatandaşların Bulgaristan’a girerken pasaportların mutlaka yanında olması gerektiğini söyledi.

10 Bin Euro Sınırına Dikkat

Bazı vatandaşların gümrük kapılarında Türkiye’den getirdiği ürünlere el konulduğunu ve yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kaldıklarını da hatırlatıldı. Konsolosluk yetkilileri, “Bulgaristan’a girerken 10 bin Euro üzerindeki paraların deklare edilmesi gerekiyor. Eğer beyan edilmemişse bu paraya el konulur” dedi.

Kontroller Çok Sıkı

Gümrüklerden geçerken beyan edilmeyen paralar konusunda çok şikayet aldıklarını söyleyen yetkililer, “Sadece beyan etmeleri yeterli değil, parayı nereden aldığına dair bir belge veya banka dekontu olması gerekiyor. Eğer belgelenemezse yine el konulur. Parayı dükkânın kasasından aldım diyenler var, ama bu, belge yerine geçmiyor. Çünkü kara parayla mücadele ve yasadışı para transferi gibi uygulamalarla mücadele amaçlı bir program bu. Bu konuda çok ciddi arama ve kontrol yapıyorlar” açıklamasını yaptı.

Ziynet Eşyalarına Da El Konuluyor

Sadece para değil ziynet eşyalarına da el konulduğunu aktaran yetkililer, “Ziynet eşyalarında 37 gramdan fazla olanlar da beyan edilmeli ve bu ziynet eşyalarının faturalarının da ibraz edilmesi gerekiyor. Alım faturası ibraz edemezlerse, el konuluyor. Tavsiyemiz ziynet eşyaları ile seyahat edilmemesi yönünde. 300 gram üzeri gümüş ile diğer değerli taş ve madenlerin beyanı şart” ifadelerini kullandı.

Hız Sınırına Dikkat

Sıla yoluna çıkan Türk vatandaşlarını aşırı hız konusunda da uyaran Konsolosluk yetkilileri, “Özellikle Sofya çevresinde trafik kontrollerine ve trafik işaretlerine çok dikkat edilmelidir. 80 km hız sınırı olan yolların bazen 60 ve 50 km’ye düşmesi mümkün. Bu durumda hemen trafik kontrolleri söz konusu olabilmektedir. Kurallara uymayanlara ceza verilmektedir” şeklinde konuştu.


CamiaHaber

ilgili haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,571BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler