13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Sıla Yolunda Uzun Kuyruklar Yüz Tanıma Sistemi Devrede

Sıla Yolunda Uzun Kuyruklar Yüz Tanıma Sistemi Devrede


Bu yaz Sıla Yolunda uzun kuyruklar oluşacak! Sınır kapılarında yüz tanıma sistem devreye girdi.

Gurbetçiler Türkiye’ye girerken veya çıkarken istisnasız olarak sınır kapısında araçtan inip kamera önünde yüz taramasından geçme zorunluluğu sürüyor.

Gurbetçilerin en çok kullandığı ve Türkiye’nin Avrupa’ya açılan karayolu sınır kapıları olan İpsala, Pazarkule, Kapıkule, Hamzebeyli sınır kapılarında yapılan pasaport kontrolünün teknolojik olanaklarla desteklenmediğinden hem Türkiye’ye girişte hem de Türkiye’den çıkışta uzun kuyruklar oluşuyor.

Gurbetçiler Şikayetçi

Karayoluyla Türkiye’den dönüşlerde gurbetçilerin en çok kullandığı Kapıkule gümrük kapısında yeni uygulama başlatıldı. Yeni alınan güvenlik uygulamasına göre, Türkiye’den araçlarıyla çıkış yapan herkesin arabadan inip yüz tanıma sistemine girmesi gerekiyor.

Araçtaki Herkes Kamera Karşısına Geçiyor

Pasaport kontrolü yapılan polis memurlarının bulunduğu kulübenin dışına bir kamera konulmuş. Pasaport kontrol kulübesinin önüne gelen araçtaki bütün yolcuların birer birer araçtan inip, kameranın karşısına geçmeleri gerekiyor.

Elektronik Yüz Taraması Da Yapılıyor

Pasaport kontrolüne ek olarak, pasaport sahibinin elektronik yüz taraması da yapılıyor. Böylece pasaportu ibraz eden ile pasaportun adına düzenlendiği kişinin aynı kişi olup olmadığı kontrol ediliyor. Her ne kadar bu yenilik Türkiye’nin güvenliği açısından daha iyi olsa da özellikle gurbetçilerin yoğun olduğu yaz döneminde birçok gecikme ve yoğunluğa neden olacak gibi duruyor.


Arti33

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler