17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Sırbistan Gümrüklerinde Ele Geçirilen Ürünler E-İhale İle Satışa Çıkıyor

Sırbistan Gümrüklerinde Ele Geçirilen Ürünler E-İhale İle Satışa Çıkıyor


Gümrük İdaresinin elektronik müzayede başvurusunda kayıtlı kişi sayısına bakılırsa, e-ihalelere olan ilgi olağanüstü. Başvurular için son tarih 25 Mart Cuma gece yarısı sona ermesine rağmen, şimdiye kadar başvuruda 2.000’den fazla vatandaş ve 200’den fazla tüzel kişi kaydedildi.

Tabii ki, bu hepsinin müzayedeye katılacağı anlamına gelmez, çünkü ondan önce ön koşullardan birini yerine getirmeleri gerekir, yani kefalet ödemesi. Bu nedenle, müzayededeki kesin katılımcı sayısı, ancak son başvuru tarihi Cuma günü gece yarısı sona erdiğinde bilinecektir.

“Vatandaşlar, her gün bize sordukları sorularda gördüğümüz kalıcı olarak el konulan malların müzayedelerine çok ilgi gösteriyor. Artık onlara katılmaları için daha erişilebilir bir yol sunabildiğimiz için memnunuz, çünkü tüm prosedür İnternet üzerinden yürütülecek “, diye açıklıyor Finans, Yatırım ve Hukuk İşleri Sektörü Direktör Yardımcısı Sunčica Mirković.

Tüm devlet idaresinin modernizasyonuna paralel olarak, Gümrük İdaresi bunun önemli bir parçası olarak, çalışmalarının tüm bölümlerinde elektronik iş sistemlerinin tanıtılması üzerinde çalışmaktadır. Devlet bütçesinin yaklaşık yarısını dolduran kurumun dijitalleşme alanındaki önemli bir yenilik, gümrük ve kabahat davalarında nihai kararlarla el konulan malların geleneksel satış yönteminin yerini alacak elektronik açık artırmaların devreye girmesidir.

Mirković, “Gümrük İdaresi, son üç yılda kamu ihaleleri yoluyla gerçekleştirilen devlet bütçesine 260 milyon dinardan fazla ödeme yaptı” diyen Mirković, gümrük kamu satışlarına olan ilginin hiç azalmadığını ve 2021’de gerçekleştirildiğini vurguladı. 46’sı araç satışı ile ilgili, 52’si diğer mallara yönelik olmak üzere 98 kamu ihalesi ile geçen yıl, gümrük mallarının kamu satışı sayesinde Sırbistan Cumhuriyeti bütçesine yaklaşık 73 milyon dinar ödendi.

Gümrük İdaresi’nin 30 Mart 2022’de düzenlenecek ilk elektronik müzayedesinde, bir kısmı münferit, bir kısmı toplu olarak, birtakım kalemler halinde toplam 20 satış numarası sergilenecek.

Aynı veya farklı türde mallardan daha fazla miktarda içeren sıra numaraları için yalnızca tüzel kişiler teklif verebilir. Halka satışı açıklanan mallar listesinde, kişilerin de teklif verebileceği üç pahalı saat yer alıyor.

Hublot kol saati 885.000 dinar ile en yüksek başlangıç ​​fiyatına sahiptir ve satış listesinde ayrıca birkaç cep telefonu, birkaç özel kadın çantası, üç projektör, kulaklık ve USB kablolarının yanı sıra toplu olarak satılan ve karşılığında alınabilecek kayıp bagajlar da yer almaktadır. Sadece tüzel kişiler tarafından açık artırmaya çıkarılmıştır. Aşağıdaki linkten satılık listenin nasıl olduğunu görebilirsiniz

https://licitacije.carina.rs/#/

Motorlu taşıtların veya bu şekilde ele geçirilen ve kişisel kullanım amaçlı olduğu açık olan ve yeniden satışı olmayan (örn. dıştan takmalı motorlar, saatler, kameralar, müzik aletleri vb.) münferit eşyaların satıldığı müzayedelere vatandaşlar da katılabilir.

“Gümrük İdaresinin e-ihalelerine hem yerli hem de yabancı vatandaşlar vatandaş olarak katılabilirler ve sadece iki şartı yerine getirmeleri yeterlidir: 18 yaşını doldurmuş olmaları ve kefalet ödemek için gerekli fonlara sahip olmaları.” Katılma depozitosu, malın tahmini değerinin yüzde 30’udur, bu nedenle ihaleyi kazanamazsanız, bu tutar kayıt sırasında belirttiğiniz hesaba iade edilecektir. Başvuru yaparken, otomatik olarak müzayedenin düzenlendiği gümrük dairesinin cari mevduat hesabı ve ödenmesi gereken tam depozito miktarı hakkında bilgi içeren bir e-posta alacaksınız “, diye açıklıyor Belgrad gümrük ofisinden uzman Božidar Đurić bu alanda.

Ayrıca, her katılımcının kimliğinin korunduğu da söylenmelidir, çünkü yarışma, aynı zamanda prosedürün tarafsızlığının bir tür garantisini temsil eden bir kod altında gerçekleşir.

E-ihalelerin birden fazla fayda getirmesi bekleniyor: daha fazla sayıda ilgili taraf İnternet üzerinden kamu satışlarına katılabilecek, böylece bütçe gelirleri daha yüksek olacak, mallar daha hızlı satılacak ve bu da beklerken depolanırken kaçınılmaz olarak bozulmasını önleyecektir.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler