15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Sırbistan Sınırında 8 Saatlik Kuyruk

Sırbistan Sınırında 8 Saatlik Kuyruk


Normalde yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz bu manzara şu günlerde Sırbistan’da yaşandı. Noel ve yılbaşı tatilini fırsat bilip karayolundan seyahat edenler, dönüş yolculuğunda sınır kapılarında uzun araç kuyrukları oluşturdular. Sıla yolu ülkesi Sırbistan’da durum oldukça vahimdi. Sırp yetkililer, dönüş yolunda Sırbistan’dan Hırvatistan ve Macaristan’a geçişlerde büyük sorunlar yaşandığını ve bekleme süresinin zaman zaman 8 saate kadar vardığı uyarısında bulundu.

Sırp makamlarından verilen bilgiye göre Hırvatistan’a geçişlerde sorun yaşandı. Buna Hırvat memurların yavaş çalışması sebep olarak gösteriliyor. Kısa süre önce Schengen’e üye olan ve artık Schengen’ın dış sınırı olan ülkede gümrük kontrollerinde sorunlar yaşanması sürücülerde endişe yarattı.

Hırvat Sınırındaki Kontroller Sıkılaştı

Henüz yaz ayları olmamasına rağmen Hırvatların daha şimdiden sınır geçişleriyle başa çıkamaması “Acaba yaz aylarında bizi nasıl bir manzara bekliyor” sorusunu gündeme getirdi. Turizmavrupa sayfası kısa süre önce Hırvatistan konusunda uyarıda bulunmuştu.

Ülkenin Schengen’e girmesiyle sınır kontrollerinin kalkacağı haberlerinin doğru olmadığını, kontrollerin sadece Hırvatistan-Slovenya sınırında kalktığına dikkat çekilmişti. Hırvatistan – Sırbistan sınırındaki kontrollerin eskiden de olduğu gibi devam edeceğini, hatta Schengen’e üye olmasından dolayı daha da sıkılaşacağı uyarısında bulunmuştu.

Gümrük Yavaş Çalışıyor

Benzer bir durum Macaristan için geçerli. Sırp yetkililer şu bilgiyi verdiler: “Macaristan tarafındaki gümrük işlemlerinin yavaş olmasından dolayı Sırp tarafında araç kuyruğu oluştu. 6 saate kadar varan bir bekleme süresi oldu. Oluşan bu manzara, Macar tarafının yavaş çalıştığını gösteriyor. Sürücülere bir çözüm yolu sunamıyoruz. Tek yapabileceğimiz, komşu ülkelerimizdeki sınır personeline daha hızlı çalışmalarını tavsiye etmek ve bu çağrıda bulunmak”.

Yaz Aylarında Da Olabilir

Hem Hırvatistan’ın Schengen’e geçmesi ve geçiş döneminde yaşanan aksaklıklar, hem de aynı anda çok sayıda aracın sınır bölgesine gelmesi ile meydana gelen bu kuyruklar büyük ihtimalle yaz aylarında da yaşanacak. Yani özellikle Türkiye’den dönen sürücülerin buna şimdiden kendisini hazırlaması gerekiyor. Saatlerce kuyrukta beklememek için yapılacak tek şey, bu bölgeden trafiğin yoğun olduğu hafta sonu geçmemek.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler