8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Sırbistan’da Aracında Dinlenenler “Kapkaç” Mağduru Oluyor

Sırbistan’da Aracında Dinlenenler “Kapkaç” Mağduru Oluyor


Sırbistan, Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin dinlenme ülkesi olarak biliniyor. Çünkü ülke bu uzun yolculuğun hemen hemen yarı mesafesinde yer alıyor. Bu sebeple birçok sürücü Sırbistan’a kadar sadece kısa molalar veriyor ve Niş yakınlarına yaklaştığında daha uzun süre dinleniyor. Niş kenti Bulgaristan ve Yunanistan yol ayrımından önce geldiği için de vatandaşlarımız tarafından “Mola yeri” olarak seçiliyor. Ne yazık ki bu bölgede aracında dinlenen birçok yolcu kapkaççıların hedefi haline geliyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok vatandaşımızın aracı soyuldu, değerli eşyaları çalındı.

Keşif Turuna Çıkıyorlar

Avrupa’dan gelen ailelerin sıklıkla bu bölgede mola verdiğini bilen hırsızlar, dinlenme tesislerinde ve benzin istasyonlarında oldukça aktifler. Hırsızlar, özellikle gurbetçilerin araçlarını gözüne kestiriyor. Vatandaşlarımızın yorgun vaziyette mola yerine geldiğini ve genelde hemen aracın içinde uyuduğunu bilen kişiler, buna göre hareket ediyorlar. Hırsızlar genelde birden fazla oluyor. Biri önceden keşif turuna çıkıyor. Örneğin elinde telefon etrafta dolaşıyor. Yani telefonlaşıyormuş gibi yapıp hangi aracı soymak istediğini gözüne kestiriyor. Bundan dolayı aracınızın etrafında sürekli dolaşan birisini görürseniz çok dikkatli olun.

Her Şey Bir Anda Oluyor

Şüpheli bir durum fark ettiğinizde önlem alın. Hemen uyumayın ve mümkünse başka bir tesise doğru hareket edin. Kesinlikle içinde değerli eşyalarınızın bulunduğu çantanızı araçta gözle görülür yerde bırakmayın. Aksi taktirde sadece birkaç saniye içinde aracınızın camı kırılabilir ve kapkaççılar tarafından çalınabilir. Bu geçmişte çok yaşandı. Mağdur olan vatandaşlarımız “Her şey bir anda oluyor. Biz daha ne olduğunu fark etmeden hırsız çantamızla ortadan kayboluyor. Sen arabadan inip peşinden koşana kadar o yakında bekleyen araca binip oradan uzaklaşıyor” bilgisini veriyorlar.

Lastikleri Patlatıyorlar

Hırsızların uyguladığı bir yöntem de şu: Siz aracınızda dinlenirken aracınızın lastiklerine zarar veriyorlar. Hırsızlık olayından sonra kendilerini takip etmemeniz için lastiklerin havası indiriliyor. Yani siz isteseniz bile aracı takibe alamıyorsunuz.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler