16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 5, 2023

SLOVENYA AVUSTURYA SINIRI (KARAWANKEN TÜNELİNDE) KAOS

SLOVENYA AVUSTURYA SINIRI (KARAWANKEN TÜNELİNDE) KAOS


Avusturya‘da daha sıkı sınır kontrolleri kaosa neden oldu.

22.08.2020 Cumartesi gününden beri yürürlükte olan yeni bir federal düzenleme, sınır kontrollerinde kaosa neden oldu. Sadece Avusturya‘ya dönen tüm tatilcilerin değil, aynı zamanda tüm Tatilden dönenlerin durdurulması ve kaydedilmesi gerekiyor. Ancak bu henüz bilinmiyordu.

Dün gece yarısından bu yana riskli bölgelerden transit trafiğin de durdurulması gerektiğini belirten yeni bir federal kararname çıkarıldı. Bugün öğleden itibaren Karawenken Tüneli yani sınır kapısında telaş ve kaos yaşandı.

Çünkü her arabanın sadece kontrol edilmesi değil, yolcuların pasaportlarının da kopyalanması ve formların doldurulması gerekiyor. Avusturya‘ya gelen her yolcunun, durmadan kendi ülkesine gitmesi resmen yasaklandı. Zaten öğleden sonra, Avusturya‘ya doğru kilometrelerce kuyruk oluştu.

Hepsi durdurulmalı

Villach Land bölge kaptanı Bernd Riepan, bu yeni federal düzenlemeyi ancak Cumartesi günü öğrendi. Çünkü zaten Cuma günü, iş o noktaya geldiğinde mümkün olanın sınırlarına ulaşmıştı. Riepan, ”sadece yurt dışından dönen Avusturyalıları kontrol etmek için şunları söyledi: Rakamlar, silahlı kuvvetlerin artması nedeniyle daha fazla kontrol yaptığımızı gösteriyor. Sadece Villach Land bölgesinde 2500 sağlık kontrolü gerçekleştirdik, bu yeterli bir sayı.

Önümüzdeki Pazartesi hafta sonu için rakamları değerlendirip önümüzdeki hafta nasıl ilerleyeceğimizi belirleyeceğiz.” dedi

İtalya yönündeki Thörl-Maglern sınır kapısında, ancak Avusturya‘ya geri dönenlerin, oradaki sınır polisine göre İtalya riskli ülke listesinde yer almadığı için yalnızca rastgele durduruluyor.

Altı yeni Koronavirus vakası

Devlet basın servisine göre, Karintiya sınırlarında 89’dan fazla kişi evinde karantina altına alındı. Toplamda yaklaşık 7.000 sağlık kontrolü yapıldı. Ayrıca Cumartesi günü altı yeni koronavirüs enfeksiyonu bildirildi. Wolfsberg bölgesinde, Klagenfurt, Villach ve Spittal’da birer tane olmak üzere üç vaka doğrulandı.

İki kişi geri döndü, diğer davalar şu anda yetkililer tarafından açıklığa kavuşturuluyor. Carinthia’da şu anda 97 doğrulanmış koronavirüs hastalığı var.


Kaynak: iZiN YOLU Gurbetçiler Buraya

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,715BeğenenlerBeğen
3,402TakipçilerTakip Et
2,946TakipçilerTakip Et
2,013TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler