18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Slovenya’ya Giriş Şartları. Transit Geçişlerde Yeni Kurallar.

Slovenya’ya Giriş Şartları. Transit Geçişlerde Yeni Kurallar.


Covid-19 Salgını Çerçevesinde Slovenya’ya Girişlerde 15 Temmuz’dan Itibaren Geçerli Olacak Yeni Koşullar Hakkında Duyuru

Lübliyana Büyükelçiliği 12.07.2021

Covid-19 salgını çerçevesinde Slovenya’ya girişlerde 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni koşullar hakkında duyuru

Değerli Vatandaşlarımız,

Sloven Hükümetinin aldığı karar uyarınca, 15 Temmuz’dan itibaren ülkelerin Covid-19 salgını durumlarına göre kırmızı, turuncu ve yeşil liste şeklindeki sınıflandırmaların sona erdirileceği ve Slovenya’ya karantinadan muaf olarak giriş yapmak için ülke ayrımına gidilmeksizin test, aşı ya da Covid-19 geçirmiş olma şartlarından birini karşılamanın gerekeceği açıklanmıştır.

Ayrıca, TIR şoförlerine, transit geçiş yapanlara ve diplomatik pasaport hamillerine tanınan istisnaların kaldırılacağı, karantinadan muaf tutulmaları için bu grupların da test/aşı/Covid geçirmiş olma hususunda belge sunmaları gerekeceği duyurulmuştur. 15 yaş altı çocuklar ise bu şarttan muaf tutulmaktadır.

Buna göre, Slovenya’ya 10 günlük karantinadan muaf şekilde giriş yapabilmek için aşağıda kayıtlı şartlardan birini sağlamak gerekmektedir.

 • Son 72 saat içinde yaptırılmış PCR testinin ya da son 48 saat içinde yaptırılmış hızlı antijen testinin negatif sonuç belgelerinin ibrazı
 • Son 6 ay içinde Covid geçirildiğine dair PCR pozitif test sonuçları ya da doktor raporlarının ibrazı (üzerinden 10 gün geçmiş olması kaydıyla)
 • Aşağıda kayıtlı aşıların karşılarında belirtilen doz ve süre koşullarının karşılandığına dair İngilizce, QR kod içeren dijital ya da basılı belge ibrazı
  • Coronavac (Sinovac) – İkinci dozdan 14 gün sonra
  • Biontech (Pfizer) – İkinci dozdan 7 gün sonra
  • Sputnik – İkinci dozdan 14 gün sonra
  • Sinopharm – İkinci dozdan 14 gün sonra
  • Moderna – İkinci dozdan 14 gün sonra
  • Astrazeneca – İlk dozdan 21 gün sonra
  • Johnson – İlk dozdan 14 gün sonra
  • Covishield – İlk dozdan 21 gün sonra

Yukarıda kayıtlı koşulları taşımayanlardan Slovenya’da ikamet izni olanların girişine 10 gün karantina şartıyla izin verileceği, ikamet izni bulunmayanların ise bu süre boyunca kalacak yerlerinin bulunduğunu belgelemeleri halinde keza 10 gün karantina şartıyla girişlerine müsaade edileceği açıklanmıştır.

Sloven Hükümetinin Covid-19 salgını çerçevesinde aldığı önlemler hakkındaki ayrıntılara, aşağıda kayıtlı resmi internet sayfalarından ulaşılması mümkündür.

https://www.gov.si/en/topics/coronavirus-disease-covid-19

https://www.gov.si/teme/koronavirus-sars-cov-2

Saygıyla duyurulur.

T.C. Lübliyana Büyükelçiliği


ilgili haberler

1 Yorum

 1. Slovenya test istemiyor. 23 temmuzda Türkiye’den dönüş yaptım Danimarka’ya ailem ile Slovenya üzerinden. Dönmeden sizin yayınladığınız haberi okudum Slovenya ile ilgili ve Kapıkule’de test yaptırdım, hem zamanımdan hemde maddi olarak kaybım oldu. Lütfen sılayolu takipçilerine açıklayıcı bir yeni haber yayınlayın. Sizi takip eden binlerce Türk gurbetçi var en azından bilgileri olsun hepsinin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler