18.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Sosyal Konutlarda Oturan Türk’ün 16 Dairesi Olduğu Ortaya Çıktı: Binlerce Euro Ceza Alabilir…

Sosyal Konutlarda Oturan Türk’ün 16 Dairesi Olduğu Ortaya Çıktı: Binlerce Euro Ceza Alabilir…


Belçika’da sosyal konutlarda yaşayan bir Türk’ün yapılan araştırmalar sonucunda 16 tane dairesi olduğu ortaya çıktı

Belçika’da sosyal konutlarda oturan bir Türk vatandaşının Türkiye’de 16 dairesi olduğu ortaya çıktı. Hakkında soruşturma açılıp oturduğu yerden çıkarılan vatandaşın, yasalara göre 35 bin Euro’ya kadar ceza alabileceği öğrenildi.

Belçika hükümeti geçen yıllarda sosyal konutlarda oturan kişilerin mal varlıklarını araştırmak için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. Bu araştırmalarda ortaya çıkan sonuçta, sosyal konutlarda oturan 339 kişinin yurt dışında mal ve mülk sahibi olduğu ortaya çıktı.

Bu kişiler arasında bir de Türk vatandaşı olduğu açıklandı. İsmi ve yaşı açıklanmayan Türk’ün Sosyal Konut dairesinden çıkarıldığı öğrenildi. Türkiye’de 16 dairesi olduğu ortaya çıkan vatandaşın, devleti dolandırmaktan 35 bin Euro’ya kadar para cezası alabileceği belirtildi. Özellikle birinci kuşak göçmenler Avrupa’nın çoğu ülkelerinde emekliye ayrıldıktan sonra ucuz sosyal konutları tercih ediyor.

Belçika makamlarına göre, başka ülkelerde mal ve mülkü olan kişiler sosyal yardımlardan yararlanarak yıllarca haksız yere ucuz konutlarda oturuyor. Yetkililer, göçmenlerin daha sonra yüksek cezaları ödeyebilmeleri için ülkelerindeki mal varlıklarını satmak zorunda kaldıklarını söylüyor..

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin bulundukları ülkede aldıkları sosyal yardımla ilgili olarak geçmiş dönemlerde de benzer olaylar yaşanmıştı. Türkiye’de geliri olan veya mal varlığı bulunanların, yaşadıkları ülkede gerek maliyeye gerekse sosyal yardım aldıkları kurumlara bildirmeleri gerekiyor.

Türkiye veya başka bir ülkedeki gelirlerini veya mal varlıklarını bildirmeyip sosyal yardım alanlar, gelir durumu ortaya çıkınca geriye dönük olarak aldıkları yardımı iade etmek zorunda kalıyor. Aynı şekilde Türkiye’deki bankalarda birikimleri olanlar veya düzenli geliri olanlar da bunu yaşadıkları ülkelerde maliyeye yıllık gelir beyannamesiyle bildirmek zorunda. Geçen yıllarda gündeme gelen otomatik bilgi paylaşımı kapsamında Alman Maliyesi de ülkede yaşayan Türklerin Türkiye’deki bankalarda bulunan gelirlerini öğrenebiliyor.


Hürriyet Avrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler