17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

SunExpress Yolcu Hakları

SunExpress Yolcu Hakları


Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. (“SunExpress”) olarak hizmet anlayışımızın temelini siz değerli yolcularımızın memnuniyeti oluşturuyor. SunExpress, tüm operasyonunu sizlerin güvenli, konforlu ve zamanında seyahat edebilmeniz amacı çerçevesinde yürütür. Bununla beraber, havacılık sektöründe zaman zaman istemediğimiz operasyonel aksaklıklar da meydana gelebilmektedir.

Onaylanmış rezervasyonunuz/biletiniz olmasına ve bilet işlemleriniz için vaktinde kontuarlarımıza müracaat etmenize rağmen ilgili uçuşta “Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” (“Yolcu Hakları Yönetmeliği”) kapsamında uçuşa kabul edilmeme, iptal veya erteleme durumu söz konusu ise bu yönetmelik kapsamında öngörülen haklardan yararlanabilirsiniz.

Bu haberde siz değerli yolcularımıza, yolcu hakları konusunda detaylı bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Yolcularımızın, iletişim bilgilerini, gerek rezervasyon sırasında gerekse daha sonradan şirketimiz tarafından talep edilmesi üzerine vermemesi veya yanlış vermesi durumunda şirketimizin sorumlu tutulamayacağını hatırlatmak isteriz.

Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımıza ve yalnız başına seyahat eden çocuk yolcularımıza ihtiyaç duyacakları özel hizmetler personelimiz tarafından verilecektir. Yolcularımız, müşteri hakları konusundaki geri bildirimleriyle ilgili aşağıda bildirilen mail ve posta adresleri aracılığıyla bizimle irtibat kurabilir:

SunExpress:

E-Mail: [email protected] (dış hat uçuşlar için)
E-Mail: [email protected] (iç hat uçuşlar için)

Faks : + 90 (242) 310 27 29

Türkiye: 444-0-797
Almanya: +49 (0) 1806-95 95 90
Avusturya: +43 (0) 820-898 797
İsviçre: +41 (0) 900-444 797
Hollanda: +31 (0) 20 811 0777
Fransa: 0821 770193
Norveç: 800-11263
İsveç: 08-50 639542

SunExpress Yolcu Hakları


I- SunExpress tarafından düzenlenen Türkiye’deki havaalanlarına/havaalanlarından gerçekleşen uçuşlarda onaylanmış rezervasyon numarası olduğu halde uçağa kabul edilmeme durumunda verilecek tazminat ve hizmet koşulları:

 • A-) Bu durum Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında yolcuların sağlık, emniyet, güvenlik, uygun olmayan seyahat belgeleri gibi sebeplerle uçuşa kabul edilmemeleri için makul gerekçelerin bulunduğu durumlar hariç olmak üzere, uçuşa kabul edilmek üzere onaylanmış rezervasyon kaydı olan geçerli bir bilete sahip olmalarına rağmen uçağa kabul edilmemesi anlamına gelmektedir.

  Uçağa kabul edilmeme durumunun öngörülmesi halinde öncelikle ilgili seferdeki rezervasyonundan feragat edecek gönüllüler aranacaktır. Gönüllü olmayı kabul eden yolcularımıza gerekli bilgiler yetkili SunExpress istasyon görevlisi veya yetkili yer hizmet kuruluşu görevlisi tarafından verilecektir. Gönüllülere ayrıca aşağıdaki seçeneklerden biri sağlanacaktır:
  • (a) Bilet ücretinin iadesi ve yolcunun seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi veya
  • (b) Son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması veya
  • (c) Yolcunun uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması.
 • B-) Yolcularımızın iradeleri dışında uçağa kabul edilmemeleri durumunda
  • (a) Yolcularımız TABLO 1’de belirtilen miktarlarda tazminata hak kazanacaktır.
  • (b) Geri ödeme veya güzergah değişikliği hakkı için aşağıdaki seçeneklerden biri sağlanacaktır.
   • (i) Bilet ücretinin iadesi ve yolcunun seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi veya
   • (ii) Son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması veya
   • (iii) Yolcunun uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması.
  • (c) Duruma göre TABLO 2’de belirtilen hizmetlerden de ücretsiz yararlanmaya hak kazanacaklardır.

II. SunExpress tarafından düzenlenen Türkiye’deki Havaalanlarına / havaalanlarından gerçekleşen uçuşlarda onaylanmış rezervasyon numarası olduğu halde uçuşun iptal edilmesi durumunda verilecek tazminat ve hizmet koşulları:

 • A-) Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında bir uçuşun iptal edilmesi durumunda
  • (a) Etkilenen yolcularımıza aşağıdaki seçeneklerden biri sağlanacaktır:
   • (i) Bilet ücretinin iadesi ve yolcunun seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi veya
   • (ii) Son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması veya
   • (iii) Yolcunun uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması.
  • (b) Duruma göre TABLO 2’de belirtilen hizmetlerden de ücretsiz yararlanmaya hak kazanacaklardır.
 • B-) Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında aşağıdaki koşulların gerçekleşmesi durumunda yolcularımız TABLO 1’de belirtilen miktarlarda tazminata hak kazanacaktır:
  • (a) Yolcular, planlanan hareket zamanından en az iki hafta öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri takdirde veya
  • (b) Planlanan hareket zamanından iki hafta ila yedi gün öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri, kendilerine planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece veya
  • (c) Planlanan hareket saatinden yedi günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmalarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece.

   Ancak söz konusu iptalin şirketimiz tarafından tüm tedbirlerin alınmasına rağmen olağanüstü haller nedeniyle gerçekleşmesi durumunda yolcularımız bu maddede belirtilen tazminat haklarından yararlanamayacaktır. Yolcu Hakları Yönetmeliği kapsamında ödenebilecek olan tazminat, yolcular lehine diğer kanun ve düzenlemelerde öngörülebilecek olan tazminatlardan mahsup edilecektir.

III. SunExpress tarafından düzenlenen Türkiye’deki havaalanlarına / havaalanlarından gerçekleşen uçuşlarda onaylanmış rezervasyon numarası olduğu halde uzun süreli tehir olması durumunda verilecek tazminat ve hizmet koşulları:

 • A-) Şirketimiz tarafından planlanan hareket saatinden itibaren
  • (a) Etkilenen yolcularımıza aşağıdaki seçeneklerden biri sağlanacaktır:
  • (b) 1500 kilometreden (1500 km dahil) daha kısa ve içhatlardaki uçuşlar için iki saat veya daha fazla;
  • (c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat veya daha fazla; gecikmenin öngörülmesi durumunda yolcularımız TABLO 2’nin 1.(a) bendine uygun olarak hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanma hakkına sahip olacaklardır.
 • B-) Beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içerisinde olduğu takdirde, yolcularımız TABLO 2’nin 1. (b) ve (c) bendine uygun olarak hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanma hakkına sahip olacaklardır.
 • C-) Gecikme en az beş saat olduğunda yolcularımız uçuştan vazgeçmek kaydı ile, bilet ücretinin tamamını iade alma ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülme hakkına sahip olacaktır.


SunExpress

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler