17 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

T.C. Atina Büyükelçiliği Duyurusu

T.C. Atina Büyükelçiliği Duyurusu


DUYURU – Yunanistan’ın Uyguladığı Uluslararası Seyahat Kısıtlamaları Hakkında, 16 Temmuz 2020 tarihli duyuru.

Değerli Vatandaşlarımız,

1. Uluslararası seyahatler bağlamında uyguladığı ulusal kısıtlamaları her on beş günde bir yeniden değerlendirmeye tabi tutan Yunanistan, ülkemizle kara, hava ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanmasına ve Türkiye’den Yunanistan’a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirleri, 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatmıştır.

Halihazırda, kara hudut kapılarından Kastanies (Çörekköy-Edirne) geçişlere tamamen kapalı durumdadır. Kipi (İpsala) sınır kapısından ise Yunanistan’da bulunan vatandaşlarımız çıkış yapabilmektedir.

Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilecek istisnai gruplar ise Yunan makamlarınca şu şekilde tanımlanmıştır: 

a) Yunan vatandaşları, Yunanistan’da ikamet izni bulunan veya ana ikametgahları/mutat ikametgahları Yunanistan’da olan kişiler.

b) (a) bendinde belirtilen koşulları taşımayan kamyon şoförleri için de geçerli olmak üzere, mal taşıyan kamyonların geçişleri.

c) Gemi ile mal taşınması.

d) Uygun evrakın ibraz edilmesi suretiyle sadece kaçınılmaz iş seyahati nedeniyle şahısların, kara sınırları aracılığıyla girişleri

2. Yunanistan diğer kara komşuları olan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’yla kara sınırlarını kapalı tutmaya, bu ülkelerden Yunanistan’a girişlere istisnai durumlar dışında izin vermemeye devam etmektedir. Bu iki ülkeden Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı haricindeki havalimanlarına uçuş gerçekleştirilmesine 31 Temmuz 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

Bulgaristan ile hali hazırda tek bir kara sınır kapısının (Promachonas) yolcu geçişine açık tutulması yönündeki uygulamanın sürdürülmesi öngörülmektedir. (Bu sınır kapısından zorunlu olmayan seyahatler için geçiş yapanlardan, son 72 saat içinde yapılmış negatif COVID-19 test sonucu (İngilizce belge) sunmaları şartı aranmaktadır.)

Yunanistan ile İtalya arasında deniz yolcu ve yük taşımacılığı limanları olan Patras ve Igoumenitsa limanları, yolcu trafiğine açık durumdadır.

9 Temmuz 2020 tarihinden itibaren ülkeye yönelik tüm (hava, kara ve deniz) seyahatlerde, yolcuların Yolcu Tespit Formu’nu (Personal Lοcator Form-PLF) yolculuktan en az 24 saat önce 

https://travel.gov.gr adresi üzerinden doldurmaları ve bu forma cevaben alınan teyid e-mailini/kodunu ülkeye girişte ibraz etmeleri gerekmektedir. (Sözkonusu formda, kalkış noktaları, Yunanistan’a giriş yapılacak sınır kapısı/havalimanı, Yunanistan’a girişten önce diğer ülkelerdeki konaklama süreleri ve Yunanistan’da konaklanacak adres hakkında bilgi talep eden sorulara yer verilmektedir.)

3. Yunanistan; AB ve Schengen ülkeleri ile AB düzleminde kararlaştırılan bir dizi ülke dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarının ülkesine girişini kısıtlamaya yönelik tedbirleri 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatmıştır. AB ve Schengen ülkelerinde daimi veya süreli ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları, mal taşımacılığında çalışan TIR şoförleri ve destek personeli ile transit yolcular, bu kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Ülkeye girişi yasaklı üçüncü ülkeler kategorisinde yer alan ülke vatandaşlarının, iş ya da kişisel nedenlerden ötürü Yunanistan’a istisnai bir şekilde girme taleplerini Yunanistan’ın Başkonsolosluklarına iletmeleri mümkündür.

4. Yukarıda maruz durum ışığında; 

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik aldığı kararda (birinci madde) Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamında Avrupa ülkelerinde ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yer verilmemektedir. Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizden Avrupa ülkelerine dönüşlerinde Yunanistan üzerinden transit geçiş imkanı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Yunanistan üzerinden ülkemize transit geçiş yapma yönündeki planlamalarını, bulundukları ülkelerdeki Yunan makamlarından yönlendirme alarak yapmalarında fayda görülmektedir. Zira, fiili uygulamada farklılıklar olabilmektedir. 

5. Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluklarımıza acil durumlarda 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 3466 /00 302107263000
Atina Pire Başkonsolosluğu:00 30 694 656 48 70
Gümülcine Başkonsolosluğu:00 30 694 277 93 33
Rodos Başkonsolosluğu:00 30 694 000 63 88
Selanik Başkonsolosluğu:00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı / Konsolosluk Çağrı Merkezi:00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir. 
Saygıyla duyurulur.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler