17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

T.C. (Yunanistan) Atina Büyükelçiliğinden Duyuru

T.C. (Yunanistan) Atina Büyükelçiliğinden Duyuru


Değerli Vatandaşlarımız,

 1. Yeni koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele tedbirlerinin aşamalı bir şekilde kaldırılmakta olduğu Yunanistan’da, son olarak 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle ülke genelindeki tüm havalimanları, bazı ülkelere yönelik kısıtlamalar sürdürülmek suretiyle, uluslararası uçuşlara (daha önceden sadece Atina ve Selanik’teki havalimanlarına yönelik uçuşlara izin verilmekteydi) açılmıştır.
  Bununla birlikte, uluslararası seyahat düzenlemeleri açısından vatandaşlarımız özellikle ilgilendirebilecek bazı temel kısıtlamaların bir süre daha devam edeceği yapılan son açıklamalardan anlaşılmaktadır:
  • Ülkemizle Yunanistan arasında hava, kara ve deniz yollarından yolcu taşımacılığı/geçişi, 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kapalı kalmaya devam edecektir. Bunun istisnaları, Yunan makamlarınca;
   1. Yunan vatandaşları, AB ve Schengen ülkelerinde ikamet izni bulunan kişiler ve daimi ikametgahları veya ikametgahları Yunanistan’da olan kişiler,
   2. (1) bendinde belirtilen koşulları taşımayan kamyon şoförleri için dahi geçerli olmak üzere, mal taşıyan kamyonların geçişleri,
   3. Gemi ile mal taşınması,
   4. Uygun evrakların ibraz edilmesi suretiyle sadece kaçınılmaz iş seyahati nedeniyle şahısların, kara sınırları aracılığıyla Yunanistan’a girişleri olarak, tespit edilmiştir.
  • Yunanistan’ın Bulgaristan’la kara sınırları (yolcu geçişine sadece Promachonas sınır kapısı üzerinden izin verilmekte) açık durumdadır.
   Basında sözkonusu sınır kapısında uzun kuyrukların oluşabildiği belirtilmektedir.
   Buna karşın, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’yla kara sınırları kapalı tutulmaya devam edilmektedir.
   Bu kapılardan sadece istisnai durumlarda geçişe izin verilmektedir.
  • Yunanistan ile İtalya arasında deniz yolcu ve yük taşımacılığı limanları olan Patras ve Igoumenitsa limanları, belirli kurallara uyulması koşuluyla, 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle yolcu trafiğine açmıştır.
  • Üçüncü ülke vatandaşlarının AB’ye seyahatlerinin geçici süreyle kısıtlanmasına yönelik tedbir, 15 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. AB ve Schengen bölgesi ülke vatandaşları, bu ülkelerde daimi ikameti veya ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları, mal taşımacılığında çalışan TIR şoförleri ve destek personeli ile transit yolcular, bu kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Ayrıca, Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Kanada, Japonya, Sırbistan, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, ÇHC vatandaşları ile bu ülkelerde ikamet sahibi olanlara da, ilgili AB kararları doğrultusunda muafiyet tanınmıştır.
  • Yunanistan’a seyahat edeceklerin seyahatten 48 saat önce “travel.gov.gr’’ internet sitesinde bulunan yolcu formunu (Passenger Locator Form) doldurması ve ayrıca bu formu ülkeye girişte ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.
   Ülkeye giriş yapan yolcuların örnekleme temelinde yeni koronavirüs testine tabi tutulması ve test sonucunun pozitif çıkması halinde ise Yunan makamlarınca belirlenecek bir mahalde karantinaya tabi tutulmaları öngörülmektedir.
  • Yukarıda (i) ve (iv) maddelerinde kayıtlı istisnaların fiilen nasıl uygulandığına dair birbirinden farklı ve çelişen örneklerle karşılaşılabildiği duyulmaktadır. Dolayısıyla, istisna kapsamına girdiğini düşünen vatandaşlarımızın, bu aşamada bulundukları ülkedeki Yunan makamlarından ön onay/yönlendirme almadan Yunanistan’ı kapsayan seyahat planları yapmamalarında yarar görülmektedir.
  • Mevcut koşullar altında, ülkemiz ile Yunanistan arasındaki ulaşım sınırlamaları kaldırılana kadar, mağduriyet yaşanmaması adına, Türkiye ile Yunanistan arasında seyahat veya Yunanistan üzerinden transit geçişle ülkemize intikal planlamalarının bir süreliğine ertelenmesinde veya Yunanistan haricindeki güzergahların değerlendirilmesinde fayda görülmektedir.
   Avrupa’da bulunan vatandaşlarımızın olası seyahat düzenlemelerinde bu hususu gözönünde bulundurması da büyük önem taşımaktadır.
 2. Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluklarımıza 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 3466 / 00 30 2107263000
Atina Pire Başkonsolosluğu: 00 30 694 656 48 70
Gümülcine Başkonsolosluğu: 00 30 694 277 93 33
Rodos Başkonsolosluğu: 00 30 694 000 63 88
Selanik Başkonsolosluğu: 00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı / Konsolosluk Çağrı Merkezi:
00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

Saygıyla duyurulur.


T.C. (Yunanistan) Atina Büyükelçiliği

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler