13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Taahhütsüz Çıkış İle İlgili Karar Resmî Gazetede Yayınlandı

Taahhütsüz Çıkış İle İlgili Karar Resmî Gazetede Yayınlandı


Taahhütsüz çıkış ile ilgili karar Resmî gazetede yayınlandı bu yaz Türkiye’ye yabancı plakalı taşıt ile karayolundan seyahat eden ve kara yollarından Türkiye’ye giriş çıkış yapan gurbetçilerimize ben de katılmıştım.

Bu yaz Türkiye’ye yabancı plakalı taşıt ile karayolundan seyahat eden ve kara yollarından Türkiye’ye giriş çıkış yapan gurbetçilerimize ben de katılmıştım.

Belçika’ya geri dönüş yolumda, Kapıkule sınır kapısında T.C. Ticaret Bakanlığı, Kapıkule Gümrük Müdürlüğü bana 37.711,74 TL para cezası kesmişti.

Nedenini sonradan öğrendiğime göre: yetkili kurumlara bilgi vermeden arabamı Türkiye sınırları içerisinde bırakıp gümrüklerden giriş çıkış yapmışım.

Ne kadar itiraz etsem de ödemeyi yapmadan sınırdan çıkışıma izin verilmiyordu. Mecburi uzlaşma yoluyla ödemem gereken ceza 37.711,74 TL’den 7.542,34 TL’ye düşürüldü, cezayı ödedim, Bulgar gümrüğüne geçişime izin verildi ve iki gün sonra evime, kurulu düzenime geri döndüm …

Bugün bu konu hakkında bir değişikliğin yürürlüğe girdiğini okudum.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünce, 9 Kasım 2022 ÇARŞAMBA günü 32008 sayı numarası ile yayımlanan Resmi Gazetenin 15. maddesi ile 4458 sayılı Gümrük Kanununun 241 inci maddesinin altıncı fıkrasına aşağıdaki bent eklendi:

MADDE 15- 27/10/1999 tarihli ve 4458 sayılı Gümrük Kanununun 241 inci maddesi’nin altıncı fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“e) Geçici ithalat rejimi kapsamında kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı taşıtları Türkiye Gümrük Bölgesine getiren hak sahipleri tarafından gümrük idaresine bilgi verilmeden taşıtsız yurt dışına çıkılması.”

Bu değişiklik ile bu cezaya bir tavan rakam getirilmiş oldu.

Bu yıl için bu bedel 1.880,00 TL’ye tekabül ediyor ve maktu bir ceza olmuş oldu.

Bugüne dek taahhütsüz çıkış yapmış ve henüz işleme alınmamış ve ödenmemiş olanlar da bu değişiklikten faydalanabilecekler.

Bu rakam nispeten yüksek olsa da durum biz gurbetçiler için iyi oldu.

Sınırlardan geçecek yabancı plakalı taşıtlar için getirilen taahhütlü çıkış zorunluluğu, iç piyasanın zarara uğratılmaması için ele alınmış mantıklı bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti, kendi vatandaşlarına, belirli bir süre için (iki yıl veya 730 gün) yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye sınırları içerisinde serbest dolaşabilmelerine imkân sağlıyor. Yabancı plakalı taşıtları siz yurtdışındayken hiç kimse kullanamaz. O nedenle her araçsız çıkışınızda bunu yetkili kurumlara bildirmeniz gerekmektedir, aksi taktirde taahhütsüz çıkış yapmış oluyorsunuz ve ceza uygulanıyor.

Taahhütsüz ceza uygulamasına maruz kalmamak için e-devlet’ten “Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma” linki ile gerekli bilgileri vermenizi tavsiye ederim.

Bu hizmet Ticaret Bakanlığı iş birliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinden birinde ikamet eden kişi 1 ay’dan fazla bir süre için yabancı plakalı taşıt kullanamaz, sınırlandırmalar geniştir. Turistler ise kendi yabancı plakalı taşıtlarını kısa süreliğine kullanabilirler.

Av. Hakan Erzurumlu


Belçika Aydin Haber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler