24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

TÜRK HAVA YOLLARI YOLCU HAKLARI

TÜRK HAVA YOLLARI YOLCU HAKLARI


Türk Hava Yollar yolcu hakları konusunda detaylı bilgileri Türk Hava Yolları’nın yazısında bulabilirsiniz.

YOLCU HAKLARI

Sayın Yolcularımız,

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliği kapsamında; uçağa kabul edilmeme, uçuş iptali veya uçuşun en az iki saat tehiri durumunda, Türk Hava Yolları A.O.’nun tazminat ve hizmet sistemi ile ilgili öngörülen haklarından yararlanabilirsiniz.

Yolcu hakları yönetmeliği kapsamında hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımıza, yalnız başına seyahat eden çocuk yolcularımıza ihtiyaç duyacakları özel hizmetler personelimiz tarafından verilecektir.

Yolcularımızın iletişim bilgilerini gerek rezervasyon esnasında gerekse daha sonradan şirketimiz tarafından talep edilmesi üzerine vermemesi veya yanlış vermesi durumunda şirketimizin sorumlu tutulamayacağını hatırlatmak isteriz.

Türk Hava Yollarının tüm uçuşlarında; rezervasyonu onaylı ve biletli yolcuların, dış hat uçuşlarında kalkış saatinden en geç 60 dakika, iç hat uçuşlarında en geç 45 dakika önce uçuş öncesi kontrole (check-in) müracaat eden yolcularımız uçuş aksaklıklarında aşağıdaki hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Sağlık, emniyet, güvenlik ve uygun olmayan seyahat belgeleri gibi sebepler ile uçuşa kabul edilmeyen yolcular, hizmet kapsamı dışındadır.

Olağanüstü haller durumunda (meteorolojik şartlar, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları, grev gibi durumlar ve siyasi istikrarsızlık sebepleri) yaşanan uçuş aksaklıklarında tazminat ödemesi yapılmaz.

Geri bildirimlerinizi www.turkishairlines.com web sitemiz ile mobil uygulamamızda yer alan geri bildirim formunu doldurarak ya da aşağıda yer alan iletişim kanallarımız aracılığıyla iletebilirsiniz. Seyahatiniz esnasında da, uçak içi eğlence sistemimizde bulunan geri bildirim formunu doldurarak görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Telefon: +90 212 444 0 849 / +90 850 333 0 849

Detaylı bilgi için www.turkishairlines.com ve www.shgm.gov.tr adreslerini inceleyebilirsiniz.

TAZMİNAT ÖDEMELERİ

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (SHY-YOLCU) gereğince; olağanüstü haller dışında uçuşun iptal olması, yolcunun fazla satıştan dolayı uçağa kabul edilmemesi veya aşağıdaki koşullardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda Türk Hava Yolları ürün ve hizmetleri sunularak yolcuya tazminat ödenir. Türk Hava Yolları ürün ve hizmetlerinin de kapsamında bulunduğu bir tazminat değerlendirmesi yapılarak, değerlendirme sonucuna göre yolculara dönüş yapılır.

  • Planlanan hareket zamanından en az iki haa öncesinde iptalden haberdar edilmediği takdirde,
  • Planlanan hareket zamanından iki haa ila yedi gün öncesinde iptalden haberdar edilmediği, kendisine planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışına ve son varış yerine planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşımına olanak veren güzergâh değişikliği teklif edilmediği sürece,
  • Planlanan hareket saatinden yedi günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmediği ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmasına ve son varış yerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmasına olanak veren güzergâh değişikliği teklif edilmediği sürece.

Uçuşa kabul edilmeme veya iptal durumunda mesafe belirlenirken planlanan son varış noktası esas alınır.

Yolculara, rezervasyonu yapılan uçuşun planlanan varış zamanını; 1500 kilometre (1500 km dahil) veya daha kısa uçuşlar için iki saat, 1500 ile 3500 (3500 km dahil) kilometre arası uçuşlar için üç saat, 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saati aşmayan alternatif bir uçuş ile son varış yerlerine güzergâh değişikliği teklif edilmesi halinde, sunulan teklifler değişiklik gösterir.

Söz konusu hizmetler, ödül biletler ile seyahat eden yolcular için de geçerlidir.

Seyahat sınıfının indirilmesi durumunda oluşan ücret farkına ilaveten, Türk Hava Yolları ürün ve hizmetleri sunularak yolcuya tazminat sağlanır.

Ödül biletlerde (mil karşılığında düzenlenmiş biletler); 0-1500 km arası uçuşlar için 3.000 mil, 1500-3500 km arası uçuşlar için 5.000 mil, 3500 km’den daha uzun uçuşlar için 10.000 mil olarak ödenir.

Olağanüstü haller durumunda (meteorolojik şartlar, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları, grev gibi durumlar ve siyasi istikrarsızlık sebepleri) yaşanan uçuş aksaklıklarında tazminat değerlendirmesi yapılmaz.

Tazminat alacaklarının Türk Lirası cinsinden karşılığı hesaplanırken biletin satın alındığı yani bilet için ödemenin yapıldığı güne ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınır.

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler