18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

TÜRK HAVALİMANLARI KARA LİSTEYE GİRDİ!

TÜRK HAVALİMANLARI KARA LİSTEYE GİRDİ!


Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) tarafından hazırlanan bir liste ile, Avrupa’da yüksek riskli ulaşım merkezleri belirlendi ve buralara sefer yapan uçakların, çok daha geniş kapsamlı bir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaları gerektiği tavsiye edildi.

EASA yetkilileri, listenin seyahat kısıtlamaları veya karantina gibi halk sağlığı önlemlerini önermeyi amaçlamadığını açıklasa da Yunanistan ve Hollanda gibi bazı ülkeler, EASA’nın hazırladığı bu listeyi, seyahat kısıtlamaları ve havalimanlarına varışlarda alınacak önlemleri belirlemek için kullanacaklarını duyurdu.

Bu listenin ne anlama geldiğiyle ilgili çok fazla kafa karışıklığı olsa da EASA yetkilileri sadece COVID-19’un yayılmasını önlemek için uçakların ekstra dezenfekte edilmesi gereken havalimanları olduğunu belirtmekle yetiniyor.

Yunan hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada, yolcuların hangi havaalanından uçtuklarına bağlı olarak az ya da çok tarama önlemleri ile karşı karşıya kalacağını doğruladı. EASA’nın oluşturduğu kara listedeki havaalanlarından seyahat edenlerin tümünün test edileceğini açıklayan Yunan yetkililer, testi negatif çıkanların 7 gün; pozitif çıkanların 14 gün karantinaya alınacağını duyurdu. Kara listede olmayan havaalanlarından gelen turistlerin ise rastgele şekilde teste tabi tutulacağı açıklandı.

Hollanda Uygulayacak

Hollanda yönetimi ise EASA’nın listesini uygulamaya alacağını açıklamasının yanında, EASA’nın açıkladığı yüksek riskli bölgelerden Hollanda’ya gelenler ve transit tüm yolculara, uçuş öncesi havayolu aracılığıyla sağlık beyan formu doldurtulacağı da duyuruldu. Covid-19 belirtilerinizin olup olmadığı da dahil olmak üzere sağlık durumunuz hakkında sorular içerecek formda verdiğiniz beyana bağlı olarak uçağa binişiniz reddedilebilecek. Hollanda’ya vardığınızda ise beyanınız halk sağlığı ve güvenliği yetkilileri tarafından kontrol edilecek. Yüksek riskli bölgelerden gelen yolculara Hollanda hükümeti tarafından kendilerini en az 14 gün karantinaya almaları şiddetle tavsiye ediliyor.

Yolcularin Tercihi

Benzer uygulamaların, pek çok ülke tarafından hayata geçirilmesi durumunda, turistlerin, seyahat rotalarını değiştirerek, EASA’nın kara listesinde yer almayan havalimanlarından seyahat etmeyi tercih edebilecekleri konuşuluyor.

EASA’nın kara listesinde Fransa’da sadece Ile de France bölgesindeki iki havaalanı, yüksek riskli olarak belirtilirken İtalya’nın 20 bölgesinin yalnızca üçü listede. EASA, Türkiye’deki tüm havalimanlarını da kara listeye dahil etti. Bu kararın, hafta içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerinin başlayacağını açıklamasını da olumsuz etkileyeceğine kesin gözüyle bakıyor.

EASA yetkilileri listenin oluşturulmasında kullanılan en önemli parametrelerden biri halk sağlığı yetkililerinin rakamları. Yetkililerin bu bilgileri derleme şekli ülkeden ülkeye değiştiği için EASA da kara listesinde bazı ülkeler için havaalanlarına bazı ülkelerde ise bölgelere göre bir ayrım yapmış.

EASA Listesi


Kaynak: Boardinginfo

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler