12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Türkiye – Almanya Arasında Otomatik Bilgi Transferi 31 Aralık’ta Başlıyor

Türkiye – Almanya Arasında Otomatik Bilgi Transferi 31 Aralık’ta Başlıyor


Türkiye ile Almanya arasında otomatik bilgi transferi 31 Aralık 2020’de başlıyor.

Türkiye – Almanya Arasında Otomatik Bilgi Transferi Alman Maliye Bakanlığı’ndan (BMF) yapılan 1 Temmuz 2020 tarihli yazılı açıklamaya göre, Türkiye ile Almanya arasında otomatik bilgi transferinin 31 Aralık 2020 tarihinde başlayacağı duyuruldu. Buna göre Almanya ile Türkiye arasında 2019 yılının hesap sahipleri, hesap özetleri, faiz, kâr payı ve satış kârları gibi gelir bilgilerinin paylaşılacağı kesinleşmiş oldu.

Maliyenin, şüphe duyduğu durumlarda ise daha önceki yılların geliri hakkında tahmin veyahut ek bilgi talep edebileceği kaydedildi.

Türkiye İle İşleyiş Nasıl Olacak?

Türkiye’de bankalar, paylaşılması gereken bilgileri merkezî bir kuruma iletecek. Bu bilgiler bunun ardından bu kurum tarafından Alman Merkez Vergi Dairesi’ne iletilecek. Burada ise 2019 yılı için Türkiye’deki gelirlerin Almanya’daki vergi beyanlarında geçerli şekilde beyan edilip, vergisinin ödenip ödenmediği incelenecek.

Otomatik Bilgi Transferi

Otomatik bilgi transferi anlaşması 2014 yılında vergi kaçakçılığı ve kara para aklamayı önlemek amacıyla imzalandı. Şu anda yaklaşık 100 ülke arasında paylaşımlar devam ediyor.

Hesap sahipleri, hesap özetleri, faiz, kâr payı ve satış kârları gibi bilgiler paylaşılıyor. Otomatik bilgi paylaşımı, 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren Almanya ile Türkiye arasında ilk kez uygulamaya geçecek.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

3 YORUMLAR

  1. Her zamanki gibi Yurt dışında yaşayan vatandaşlar hiçe sayılıyor. Bizler satılmaya alıştık artık. Önce gelin paraları yatırın derler millet inanır emeklilik için yatırır sonra satılır. Bunları Mesut Yılmaz döneminde de yaşadık (çift vatandaşlik).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler