8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği Duyurusu


Duyuruya göre Türkiye istikameti, Kuzey Makedonya üzerinden Yunanistanı kullanarak İpsala gümrük kapısınından Türkiye’ye girişler artık mümkün.

Ancak!!! Kuzey Makedonya’yla ortak hudut kapılarından günlük geçiş yapabilecek kişi sayısı ve mesai saatleri kısıtlanmış olup, uzun bekleme sürelerine sebep olabilecek bu durum seyahat planlamalarında dikkate alınmalıdır.

Büyükelçilik duyurusunun tamamı şu şekilde.

YUNANİSTAN’IN UYGULADIĞI ULUSLARARASI SEYAHAT KISITLAMALARI

26 Haziran 2021

Değerli vatandaşlarımız, Yunanistan ülkemize yönelik seyahat yasaklarını bu defa 3 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatmıştır. Bu çerçevede, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren İpsala-Kipi hudut kapısı vatandaşlarımızın geçişine kapalıdır. Keza, Ülkemiz limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferleri yapılamamaktadır.

Türkiye ile Yunanistan arasında aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması henüz uygulamaya konulmamıştır.

Bu çerçevede, zorunlu ve istisnai koşullar haricinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapması mümkün değildir.

Zorunlu ve istisnai nedenlerle Yunanistan’a giriş yapması gerekecek vatandaşlarımızın hamili bulundukları pasaportun türünden (diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus) bağımsız olarak ve geçerli vizesi olsa dahi, Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik ve konsüler misyonlarından özel izin almaları gerekmektedir.

Bu şekilde, Yunan makamlarından izin alarak ülkemizden Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, Yunanistan’a girişle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli prosedürleri de karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir ( i- www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (Yolcu Tespit Formu) doldurulması, ii- (uygulama başladığı zaman) COVID-19 aşı sertifikası veya iii- son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu ibrazı zorunludur. Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, pasaportta kayıtlı olduğu şekilde kişilerin kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler kabul edilmektedir).

Ülkemize yönelik seyahat kısıtlamalarının sürdüğü mevcut koşullarda;

– Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları ile AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin, İtalya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan üzerinden gelerek, Yunanistan’dan transit geçişle Türkiye’ye gitmeleri mümkündür. Bununla birlikte Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’yla ortak hudut kapılarından günlük geçiş yapabilecek kişi sayısı ve mesai saatleri kısıtlanmış olup, uzun bekleme sürelerine sebep olabilecek bu durum seyahat planlamalarında dikkate alınmalıdır.

– Türkiye’den AB ülkelerine karayoluyla seyahat edecek AB ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan haricindeki AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin, İpsala hudut kapımızdan Yunanistan’a giriş yapmaları ve Yunanistan’dan transit geçişleri keza mümkün değildir.

Türk pasaportuyla seyahat etmeyecek vatandaşlarımızın, hamili bulundukları pasaportların Yunanistan’a seyahatlerde tabi olduğu kısıtlamalar hakkında ilgili ülkenin Yunanistan’daki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinden veya Yunanistan’ın anılan ülkelerdeki temsilciliklerinden seyahatlerinden makul bir süre önce güncel bilgi alarak seyahatlerini planlamaları önem taşımaktadır.

Saygılarımızla.


ilgili haberler

1 Yorum

  1. Merhabalar.
    Yunanistan karayolu yada gemi ile gelip transit durumu güncellendimi?
    Sayfada yayınlanan yazı tarih 26 haziran 2021 yeni bildirim
    Çok görüş var genelde dikkat edeyim.selamlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler