17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Türkiye’de 6 Aydan Fazla Kalanın Oturumu İptal Edilebilir Mi?

Türkiye’de 6 Aydan Fazla Kalanın Oturumu İptal Edilebilir Mi?


Avrupa Adalet Divanı, AB’de yaşayan yabancıların oturma izinlerinin yurtdışında fazla kaldıkları gerekçesiyle iptal edilemeyeceğine hükmetti. Karar en fazla Türkleri sevindirecek

Aylarca Kalınamıyordu

Avrupa Birliği ülkelerinde süresiz oturma iznine sahip olsalar dahi üçüncü ülke vatandaşlarının köken ülkelerinde aylarca kalmasına izin verilmiyordu. Örneğin 6 aydan fazla Türkiye’de kalanlar, dönüşte sorun yaşadığı gibi, oturma izinleri de iptal ediliyordu. Avrupa Adalet Divanı bu kararıyla AB vatandaşı olmayan milyonlarca yabancının haklarının baki olduğuna hükmetti.

Sadece Birkaç Gün Kaldı

Avrupa Adalet Divanı kararında Avusturya‘yı bir Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatma başvurusunu kabul etmeye mahkûm etti. Kazakistanlının oturma izni için müracaat ettikten sonra aylarca Avusturya‘ya gelmediği ve birkaç günlüğüne uğrayıp gittiği öğrenildi. Avusturya makamları da yurtdışında 6 aydan fazla kaldığı gerekçesiyle Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatmadı.

Kazanılmış Hak

Bunun üzerine konu mahkemeye taşındı. Viyana İdare Mahkemesi Avrupa Adalet Divanı’na, “Bir kişinin 12 ay içinde herhangi bir günde fiziki varlığı, uzun süreli yurtdışı ikameti nedeniyle oturma iznini korumaya yeterli mi? Yoksa kişi birbirini takip eden 12 ay içinde belirli bir süre AB üyesi ülkede ikamet etmek zorunda mıdır?” sorusunu yöneltti. Avrupa Adalet Divanı buna “Birkaç günlük ikamet yeterli” cevabını verdi.


Kaynak: Sabah

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler