15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Türkiye’de Arabasını Bırakmak İsteyenler Dikkat

Türkiye’de Arabasını Bırakmak İsteyenler Dikkat


Yurtdışında yaşayan bazı Türk vatandaşları, memleketlerine araçlarıyla gelmekte ve özellikle yaz aylarında tatil için tercih etmektedir. Bu gurbetçiler, araçlarını memleketlerinde bırakarak uçakla yurtdışına seyahat etme imkanına sahiptirler. Ancak, araçlarını Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin araçlarının bulunduğu yerdeki gümrüğe çıkış için taahhütname vermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

Geçen yıl, bazı gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’de bıraktıkları araçlar nedeniyle binlerce Türk Lirası ceza ödemek zorunda kaldılar. Bu cezalar o kadar yüksekti ki vatandaşlar mağdur oldular. Cezaların bu kadar yüksek olması, büyük tepkiyle karşılandı. Son yapılan düzenlemeyle ceza miktarında indirim yapılarak 1880 TL’ye düşürüldü. Ancak, bu miktar 2022 yılında kalmıştır. 2023 yılıyla birlikte cezalara yeni bir zam getirilmiş ve miktarı 4.184 TL’ye çıkarılmıştır.

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, gümrük idaresinin bilgisi dışında taşıtını Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkmanın cezası bu yıl için 4184 TL olarak belirlenmiştir. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Geçici ithalat rejimi kapsamında kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı taşıtların Türkiye Gümrük Bölgesine getirilerek gümrük idaresine bilgi verilmeden taşıtsız yurt dışına çıkılması durumunda, tespit tarihine kadar yapılan tüm çıkışlar için bir defa Gümrük Kanununun 241. maddesinin altıncı fıkrasının (e) bendi uyarınca 2023 yılı için 4.184 TL para cezası uygulanır.” denilmektedir.

Cezayı Ödememek İçin Taahhütname Verin!

Yabancı plakalı taşıtınızı Türkiye’de bırakarak taşıtsız olarak yurtdışına çıkmak istediğinizde, en yakın gümrük idaresine giderek taşıtınızı teslim etmelisiniz veya taşıtınızın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütnameyi e-devlet üzerinden verebilirsiniz.


Turizm Avrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler