17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Türkiye’de Bankada Parası Olan Gurbetçilere Kötü Haber

Türkiye’de Bankada Parası Olan Gurbetçilere Kötü Haber


Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan “Otomatik Bilgi Paylaşımı” anlaşması yurtdışında yaşayan yüzbinlerce vatandaşımızı mağdur edecek. Yıllardır “Ha başladı, ha başlayacak” derken en son Danimarka’dan gelen bir haberle, Türkiye’de gurbetçilere ait banka bilgilerinin yabancı devletlerle paylaşılmaya başlandığı ortaya çıkmıştı. Vatandaşlarımız, Danimarka makamlarının kendilerine başvurduğunu ve Türkiye’deki hesapları hakkında bilgi istediğini açıklamıştı.

Hazırlıklı Olun

Anlaşma gereği Türkiye’de bankada hesabı bulunan kişilerin bilgileri Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, ABD ve Kanada’daki makamlarla paylaşılacak. Danimarka’da makamlarının harekete geçmesi, yakında diğer ülkelerin de harekete geçeceğinin bir göstergesi. Bu sebeple Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika veya Avusturya gibi ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız da vergi dairelerinden “Sorgulama” yazıları almaya hazırlıklı olsunlar.

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen Yok

2019 Sonrası İncelenecek

Büyük tartışmalara neden olan Bilgi Paylaşımı Anlaşması’nın yeteri kadar vatandaşlara anlatılmadığı, bir ön hazırlık yapılmadığı ve bu sebeple Türkiye’de hesabı olan birçok gurbetçinin mağdur olacağı belirtiliyor. Paylaşılacak olan verilen 1.1.2019 tarihinden itibaren başlayan dönemi kapsayacağı belirtiliyor. Vergi kaçakçılığını ve vergi kayıplarını önlemek için yapılan bu çalışma kapsamında Türkiye’deki bankalarda hesabı olan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da bilgileri yaşadıkları ülkelerin makamlarına verilecek. Verilen bilgiye göre kişinin hesap bakiyesi ve bu hesaba yıl içinde ödenen gelir (faiz, kâr payı) bildirilecek.

Bankadan Paralarını Çekiyorlar

Türkiye’de bazı yetkililerin bildirdiğine göre yurtdışında yaşayan ve hakkında işlem yapılmasından korkan vatandaşlarımız, Türkiye’deki hesaplarından paralarını çekiyor veya hesaplarını tamamıyla kapatıyor. Ancak uzmanlar, bu girişimlerin de bir çözüm olmadığını, banka hesabı kapatılması halinde bile o yıl ile ilgili bilgilerin ilgili devletlere aktarılacağını söylüyorlar. İlgili devletlere kişinin bir banka hesabı olduğu ve hesabın o yıl kapatıldığı aktarılacak. Hatta o tarihten önceki bilgiler de iletilebilecek. Yani Vergi Daireleri bu bilgiyle bile sorgulama yapabilecekler.

Çok Sayıda Kişi Ceza Alabilir

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, tahminlere göre yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki bankalarında 20 ile 50 Milyar Euro arasında parası olduğu bilgisini paylaşırken “Otomatik bilgi paylaşımına konu verilerin 2019 itibarıyla başlatılması hâlinde yurtdışında ikamet eden kişiler ağır mağduriyetler yaşayacaklardır. Örneğin; yaşadıkları ülkede vergi mükellefi olan ancak Türkiye’de elde ettikleri gelirleri beyan etmeyen kişilere faiziyle birlikte yabancı ülkede vergi cezaları kesilebilir.

Daha Fazla Vergi Ödemesi

Yurtdışında yaşayan kişi Türkiye’deki birikimi nedeniyle yabancı ülkede tâbi olduğu vergi diliminden üst dilime yükseltilerek daha fazla vergi ödemek zorunda kalabilir. Tüm bunların yanı sıra yurtdışında yaşayan kişiler, yabancı ülkede vergi usulsüzlüğü, vergi kaçakçılığı, dolandırıcılık gibi suçlar nedeniyle cezai kovuşturmaya tâbi tutulabilir ve ağır mâli geri ödeme yükleriyle karşılaşabilirler.” açıklamasını yaptı.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler