13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Türkiye’den Gelenler Almanya’da Bu Maaşı Alacak

Türkiye’den Gelenler Almanya’da Bu Maaşı Alacak


Havalimanlarında çalıştıracak personel bulamayan Almanya, dört gözle Türkiye’den gelecek başvuruları bekliyor. Alman devleti kısa süre önce Türkiye’den gelecek çalışanlara kolaylık sağlanması ve hızlı vize verilmesi için yeşil ışık yakmıştı. Normalde çok uzun süren bu prosedür havalimanlarındaki durumun kritik olması sebebiyle hızlandırılacak ve başvuruda bulunan kişi en fazla üç hafta sonra ülkeye gelebilecek. Bilindiği gibi son haftalarda Alman havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle bagaj işlemleri ve güvenlik kontrolleri aksıyor. Bu da uçuş iptallerine ve uzun bekleme sürelerine yol açıyor.

Şu Ana Kadar Türkiye’den Kaç Başvuru Geldi?

Alman yetkililer, şu ana kadar Türkiye’den hiç başvuru gelmediğini açıkladılar. Çok acil personel gerekmesine rağmen hala başvuru yapılmadığı ancak bunların kısa süre sonra gelmesinin beklendiği belirtiliyor. Yetkililer, başvuruların hemen işlem göreceği ve Türkiye’den gelecek personel sayesinde ülkedeki havalimanlarında bir rahatlama olacağını belirtiyorlar.

Kimler Başvurabilir?

Yapılan açıklamaya göre Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği İATA sertifikası olanlar, A2 seviyesinde Almanca dil bilgisi olanlar, havalimanı iş deneyimi olanlar öncelikli tercihler arasında. Başvuruda bulunan bu kişilerin işe alınma şansları oldukça yüksek. Ancak acil eleman sıkıntısından dolayı bütün bu kriterlere uymayanların da işe alınma ihtimali oldukça yüksek.

Kaç Saat Çalışacak?

Havalimanında işe başlayanlar ayda 160 saat çalışacaklar. Çalışma saatleri işin yoğunluğuna göre artabilir. Farklı vardiyalarda çalışmak da mümkün.

Fazla Mesai Alacaklar Mı?

Normal çalışma saatinin dışına çıkanlara yaptıkları fazla mesai ödenecek. Çalışanlar ayrıca resmi tatil günlerinde, gece ve pazar günleri çalıştıklarında ek ücret alacaklar.

Maaş En Az Ne Kadar Olacak?

Alman yetkililer, Almanya’daki havalimanlarında çalışmak için yurtdışından gelenlerin saat ücretinin en az 14,25 Euro olacağını bildirdiler. Bu durumda aylık brüt maaş en az 2280 Euro olacak. Buna bir de yapılacak olan fazla mesai ve ek ödemeler de eklenmeli.

Nerede Kalacaklar?

İşveren, Almanya’ya çalışmaya gelenlere kalacak yer temin edecek.

Nereye Başvurabilirim?

İlgi duyanlar havalimanlarının kendi web sayfasındaki iş ilanlarına başvurup şanslarını arttırabilirler. Her havalimanı sayfalarında farklı dallarda personel arıyor. Örneğin Frankfurt Havalimanı’nın işletmecisi Fraport’un iş ilanlarına bu adresten ulaşmak mümkün: http://www.fraground.de/jobs/jobboerse/


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler