16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023

Türkiye’den Sigara Getirmek İsteyen Gurbetçiler Dikkat

Türkiye’den Sigara Getirmek İsteyen Gurbetçiler Dikkat


Gurbetçilerin yaz sezonunda Türkiye’ye seyahat edip geri dönerken yanlarında farklı ürünler getirdikleri bilinmektedir. Bu ürünler genellikle yöresel yiyecekler olmakla birlikte, hesaplı olduğu için sigara da getirilmektedir. Ancak, seyahat edilen ülkelerin gümrük kurallarının iyi araştırılmaması nedeniyle, sınırdan geçerken sorunlar yaşanmakta ve para cezaları ödenmek zorunda kalınmaktadır.

Bu konuda pek çok uyarılarda bulunulmasına rağmen, halen bazı gurbetçilerin kurallardan habersiz olduğu ve gümrük kontrolünde yakalandığı görülmektedir. Sigara getirenler, bazı ülkelerde “kişi başına 2 paket” kuralının geçerli olduğunu bilmelidirler.

Bu sınır bir 18 yas üzeri yetişkin yolcu için geçerlidir ve bir ailede anne ve babanın toplamda en fazla 4 paket getirme hakkı bulunmaktadır. Eğer bu sınırın üzerinde sayıda paket getiriyorsanız, örneğin 1 karton, bunu gümrüğe bildirmeniz ve vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bunu yapmayanlara para cezası uygulanmaktadır ve fazla miktardaki ürünlere ise el konulmaktadır.

Bazı ülkelerde sadece 2 pakete izin verildiği unutulmamalıdır. Bu durumda, gereksiz yere zaman kaybedilir ve ödediğiniz vergi ve cezanın yanı sıra ailecek zaman kaybedilerek işlemlerle uğraşmak zorunda kalınır.

Ayrıca, Türkiye’deki satış noktalarında yurtdışına çıkacaklara zaman zaman hatalı bilgi verildiği de bilinmektedir. Yolcuları yanıltıcı bilgiler vermek amacıyla “Merak etmeyin, 1 karton veya 2 karton götürebilirsiniz” gibi yanlış bilgiler verilmektedir. Ancak, cezayı satan kişi değil, sınırda yakalanan kişi ödeyeceği için, bu bilgilere itibar edilmemelidir.

Sonuç olarak, Türkiye’den alışveriş yaparken gümrük kurallarına dikkat etmek önemlidir. Bahsedilen Sılayolu ülkelerinde araçlar aranırken görevliler özellikle sigara avına çıkıyorlar. Miktar aşıldığı an hemen ceza uygulanmakta ve herhangi bir istisna yapılmamaktadır.


ilgili haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,693BeğenenlerBeğen
3,401TakipçilerTakip Et
2,947TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler