17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Türkiye’ye Gidişte Yanında Nakit Para Bulunduranlar Dikkat

Türkiye’ye Gidişte Yanında Nakit Para Bulunduranlar Dikkat


Yanınızda 10.000 Euro veya Fazla Para Varsa Beyanda Bulunun

YTB, yurt dışından Türkiye’ye gelirken yanlarında 10.000 Euro veya daha fazla miktarda para bulunduran kişilerin mutlaka gümrüklerde hemen beyanda bulunmaları uyarısı yaptı. Beyan olunan paralar için vergi ve cezanın söz konusu olmayacağı açıklandı.

Her bir ülkenin gümrüklerine varıldığında en önce nakit para beyanında bulunmak gerekiyor. 9.999 Euro 99 Cent’e kadar olan miktara beyan gerekmiyor.

Özellikle geçen sene yanında bu kadar veya daha çok para bulunduğu hâlde gümrüklerde beyanatta bulunmadığı için çok sayıda Türkiye kökenli kişinin parasına ya el konulmuş ya da ceza kesilmişti.  YTB bu gibi olaylara karşı uyarılarda bulundu,

Türkiye’ye Gelirken Yanında Nakit Para Bulunanlar Dikkat! Başlığı altında yayımlanan uyarıda “Gümrüklerden geçerken yanınızda 10.000 Euro ve üzeri nakit para varsa mutlaka yazılı beyanda bulunun.” denildikten sonra paraların beyan edilmesi için geçilen ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz ‘nakit para beyan formu’ istenilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Geçilen her ülke gümrüğünde ayrı beyan formu doldurulmasının gerekli olduğuna dikkat çekilen uyarıda gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabileceğini unutulmaması istendi. Açıklamada ayrıca, “Beyanda bulunulan nakit paradan vergi ya da harç alınmaz.” denildi.

YTB açıklamasında aşağıdaki konulara yer verildi:

Beyanı Zorunlu Nakit Para

AB ülkeleri ve Türkiye güzergahındaki ülkelerde 10.000 Euro ve üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasaktır. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para olarak sayılır.

Birlikte Yolculuk Edenler

Birlikte seyahat edenlerden her bir kişi için 10.000 Euro’ya kadar nakit para bulundurma hakkı vardır.  Ancak;

  • 10.000 Euro’yu geçmeyecek kadar paranın her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekir. Aksi halde para kimin üzerinde bulunursa o kişiye ait kabul edilmektedir.
  • Türkiye güzergahı üzerindeki ülkelerin bazılarında, yanında nakit para bulunduran kişinin ülke kanunlarına göre yetişkin sayılması (çoğu ülke bakımından 18 yaşını tamamlamış olmak) şartı aranmaktadır.

Gümrüklerde Nakit Para Beyanı Nasıl Yapılır?

10.000 Euro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan kişilerin, sınırından geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep ederek bu formu doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir. Yazılı olarak beyan edilmeyip gümrük memurlarının kişi ve eşyalara yönelik detaylı aramasında tespit edilen para, beyan edilmemiş para olarak kabul edilir.

Her ülke dilinde ayrı ayrı hazırlanmış ‘nakit beyan formlarına https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/cash-controls/how-declare_en adresinden de ulaşılabilir. Türkçe beyan formuna buradan ulaşabilirsiniz. https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/customs/customs_controls/cash_controls/declaration_forms/tr_declaration_form.pdf

Beyan Edilen Nakit Paradan Harç ya da Vergi Alınır mı?

Ülke sınırlarından geçerken beyanda bulunulan 10.000 Euro ve üzerindeki nakit para için herhangi bir ceza uygulaması olmadığı gibi harç ya da vergi alınması da söz konusu değildir.

Beyanda Bulunmazsanız Ne Olur?

  • Bütün Paraya El Koyma Hakkı
  • Türkiye’ye gelirken ihmal ya da unutkanlıkla yanındaki nakit parayı beyan etmediği için bütün parasına el koyulması sebebiyle mağduriyet yaşayanların sayısı son derece fazladır.
  • Türkiye güzergahındaki ülkelerin gümrük kontrollerinde, limit üzerinde bildirimi yapılmamış ya da yanlış bildirimde bulunulmuş nakit para tespit edildiği takdirde cezalar, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bütün paraya el koyulmasına kadar varabilmektedir.
  • Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin birçok noktada sınır kontrolü olduğunu dikkate alarak 10.000 Euro ve üzeri nakit paranın bildirimi kuralına mutlaka uymaları gerekmektedir.

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler