19.6 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 8, 2023

Türkiye’ye Girişlerde Yeni Kurallar Yarın Başlıyor

Türkiye’ye Girişlerde Yeni Kurallar Yarın Başlıyor


Türkiye’ye girişlerde yeni dönem yarın başlıyor. Yarından itibaren kimlerden PCR testi istenmeyeceği belli oldu.

Türkiye’ye girişlerde PCR test zorunluluğu ile ilgili yarından itibaren önemli bir değişiklik yürürlüğe giriyor.  TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın duyurduğu yeni değişikliğe göre, aşı olanlar, hastalığı atlatanlar PCR testinden muaf olacak.

Sırakaya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelişlerini kolaylaştırmak için yaptığımız girişimler neticesinde aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan vatandaşlarımız PCR testinden muaf tutulacaktır

  1. Türkiye’ye girişten en az 14 gün önce 2 doz Covid aşılarını tamamlayanlardan
  2. Son 6 ay içinde Covid’e yakalanıp tedavileri sona erenlerden
  3. Covid hastalığının üzerinden en az 28 gün geçen ve bulaş riskinin olmadığını yaşadıkları ülkelerden belgeleyenlerden
  4. Covid hastalığının üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçip tek doz aşısının yapıldığını belgeleyenlerden PCR testi istenmeyecek.

Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak. İlgili belgeleri ibraz edemeyenler uçağa alınmayacak.

Vatandaşlarımızın anavatanları Türkiye’de sağlıkla izin/tatillerini geçirmesi için tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli tüm tedbirleri aldık, almaya da devam edeceğiz.

Öte yandan Edirne Valiliği’nden yapılan duyuruda ise kara yoluyla geleceklerin nasıl bir muameleye maruz kalacağı açıklandı. Valiliğin duyurusuna göre Avrupa ülkelerinden Edirne’de bulunan sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde ise; en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

Hızlı Antijen Testi de Kabul Edilecek

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Bu ülkelerden ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya Türkiye’ye girişten önce azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

* İkinci paragrafta sayılan ülkelerden gelenler hariç olmak üzere tüm sınır kapılarımızdan ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır ve gerekirse karantina ve tedavi tedbirleri uygulanacaktır.

Kapıkulede PCR Testi Yapılacağı Bilgisi Yalanlandı

  • Öte yandan bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada sınır kapılarımızda düşük ücretli hızlı PCR testi yapılacağı yönünde haberlerin yer aldığı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından izin ve ruhsat verilmiş PCR testlerinin dışında PCR testi yapılması mümkün olmayıp, bu yöndeki haberlerin herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır.
  • Türkiye giriş yapmak isteyen kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi için resmî kurumlar dışında yapılan açıklama ve beyanatların esas alınmaması önem arz etmektedir.
  • Sınır kapılarımızdan geçişler, 31.05.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi esaslarına göre 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konularak yürütülecektir.

Kaynak: Arti33

ilgili haberler

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,740BeğenenlerBeğen
3,405TakipçilerTakip Et
2,944TakipçilerTakip Et
2,023TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler